Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot E-99M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 11 września 2019

W zakładach Embraera w Gavião Peixoto w stanie São Paulo 16 sierpnia oblatano pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania i kierowania E-99M (miejscowe oznaczenie EMB-145 AEW&C). Obecnie Força Aérea Brasileira (wojska lotnicze Brazylii) mają na stanie 5 samolotów tego typu. Wchodzą one w skład 2o/6o Gav (2. eskadry 6. grupy lotnictwa) Guardião z 2. Ala (skrzydła) stacjonującego w bazie lotniczej Anápolis w stanie Goiás, w pobliżu Brasilii.

E-99M przed pierwszym lotem / Zdjęcie: MO Brazylii

W ramach modernizacji pokładowy radiolokator Erieye został zastąpiony urządzeniem Erieye-ER, z pewnymi modyfikacjami wymaganymi przez FAB. W samolocie zabudowano także nowy układ identyfikacji swój-obcy, urządzenia łączności i układy samoobrony oraz wyposażenie umożliwiające wykonywanie zadań rozpoznania radiowego (COMINT) i elektromagnetycznego (SIGINT).

Jak mówi dowódca eskadry płk Felope Espinha zmodernizowane E-99M umożliwią lepszy nadzór nad ruchem lotniczym, przechwytywanie większej ilości informacji i polepszą zdolności FAB do działania w środowisku zakłóceń elektronicznych.

E-99 jest w stanie wykrywać cele powietrzne i przekazywać informacje o nich do naziemnych centrów kierowania. Ponadto E-99 kieruje działaniami samolotów myśliwskich wykonujących zadania obrony przestrzeni powietrznej kraju, poszukiwawczo-ratownicze oraz obserwacji przestrzeni powietrznej.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa i Florencii Lucero Heguy


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.