Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyniki renegocjacji umów wojskowych

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 maja 2009

Bogdan Klich poinformował dzisiaj o wynikach renegocjacji umów wieloletnich, na dostawy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. MON wycofał się z zakupów towarów o wartości 320 mln zł. Płatności 494 mln zł zostały przeniesione poza 2009.

Resort obrony zadeklarował, że nie wycofał się z żadnej ze 111 umów wieloletnich. Jednak w związku z realnym zmniejszeniem tegorocznego budżetu o ponad 5,2 mld zł (zobacz: Cięcia made in Poland), koniecznym było ich znaczne ograniczenie. Gdyby tego nie zrobiono, na bieżące zamówienia sprzętowe pozostałaby jedynie niewielka kwota...

W związku z tym wartość umów wieloletnich na 2009 renegocjowano łącznie na kwotę 814 mln zł: zmniejszono wartość 11 zamówień, a płatności 67 umów przeniesiono na 2010 (51 umów), 2011 (13 umów) lub poza ten termin (3 umowy).

W tej pierwszej grupie mieści się np. kontrakt na zakup samolotów transportowych M28 (zobacz: Karmienie nowotworu). Zamiast 12, MON zakupi 8 maszyn tego typu, zmniejszy się również - według ministra - ich cena jednostkowa. Liczba Rosomaków zmniejszy się z planowanych 58 do 48, z tym, że 16 z nich będzie zakupionych z umowy ubiegłorocznej...

Minister dodał, że częściową rekompensatą za te cięcia będzie przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów program wsparcia przemysłu, który zakłada przekazanie zakładom specjalnym w tym roku 500 mln zł w formie kredytów, gwarancji i poręczeń oraz emisji obligacji.

Nie zmienia to jednak faktu, że - po pierwsze - kwota cięć będzie znacznie wyższa od rekompensaty; po drugie, ze względu na drastyczne skurczenie się budżetu MON, krytycznemu w skutkach ograniczeniu ulegną również bieżące zamówienia. Sumaryczne zmniejszenie zamówień resortu obrony jest więc wielokrotnością rządowej pomocy.

Przedstawiciele opozycji twierdzą, że zakładom przemysłu obronnego zabraknie w tym roku ok. 1 mld zł, by przetrwać obecny kryzys. Wiele zakładów obniżyło pensje swoim pracownikom (np. WZL-4), wprowadziło przestoje (w tym Fabryka Broni Łucznik-Radom i ZM Dezamet w Nowej Dębie), skróciło tydzień pracy (np. WZL-2) lub przeprowadziło masowe zwolnienia (ZM Bumar Łabędy, zobacz również: Wadliwe podzespoły z WSK Rzeszów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.