Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test SOM-B2

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 20 września 2019

Na początku września został przeprowadzony udany test tureckiego lotniczego pocisku manewrującego SOM-B2. Pocisk opracował państwowy instytut SAGE (Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) i powiązana z nim Rada ds. Badań i Technologii w Turcji (Tübitak).

Do przenoszenia pocisków SOM-B2 będą przystosowane tureckie samoloty F-16 i F-4E / Zdjęcie: Tübitak

Jak poinformowało w mediach społecznościowych tureckie Ministerstwo ds. Przemysłu i Technologii test SOM-B2 zakończył się sukcesem. Pocisk został odpalony z samolotu. Następnie trafił w betonowy bunkier, przebijając jego strop i detonując w środku głowicę bojową. Udana próba otwiera drogę do produkcji seryjnej dla tego wariantu pocisku.

SOM-B2 to jeden z wariantów lotniczych pocisków manewrujących skonstruowanych w Turcji. Przeznaczony jest do niszczenia betonowych umocnień. Jego zasięg to 250 km. SOM-B2 ma masę ok. 650 kg, z czego na tandemową głowicę bojową przypada ok. 230 kg. Naprowadzanie pocisku odbywa się z użyciem GPS i nawigacji inercyjnej. Identyfikację celu i precyzję naprowadzania na cel zapewnia głowica pracująca w podczerwieni (Azerbejdżan kupił pociski SOM-B1, 2018-06-26, Turcja odebrała pierwszego F-35A, 2018-06-21, Współpraca w programie SOM-J, 2014-10-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.