Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wycofanie dwóch nowozelandzkich Protectorów

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 października 2019

Royal New Zealand Navy (RNZN, królewska marynarka wojenna Nowej Zelandii) wycofała ze służby dwa okręty patrolowe HMNZS Pukaki (P3568) i HMNZS Rotoiti (P3569), typu Protector. Oficjalna ceremonia ich pożegnania odbyła się 17 października w Devonport Naval Base w Auckland.

Patrolowce typu Protector. Na pierwszym planie widoczny jest HMNZS Rotoiti, a za nim HMNZS Pukaki / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Dwa pozostałe patrolowce typu Protector: HMNZS Taupo (P3570) i HMNZS Hawea (P3571) pozostaną nadal w eksploatacji, służąc do monitorowania łowisk i patrolowania granic, a także szkolenia oficerów RNZN.

Zbudowane w Whangarei i oddane do użytku w kwietniu i maju 2009 cztery patrolowce typu Protector były przeznaczone do nadzorowania połowów, poszukiwań i ratownictwa, obserwacji granic i patrolowania wód wokół wybrzeży Nowej Zelandii, a niekiedy także dalszych akwenów.

Głównym powodem ich wycofania z eksploatacji był zbyt mały zasięg i autonomiczność, słabe uzbrojenie oraz brak pokładu lotniczego dla śmigłowca. W momencie wejścia do służby patrolowce typu Protector zapewniały ochronę naszych wód terytorialnych, ale teraz znacznie bardziej potrzebujemy większych jednostek o lepszych zdolnościach, takich jak eksploatowane obecnie HMNZS Otago i HMNZS Wellington, do których w połowie 2020 dołączy nowy patrolowiec – powiedział dowódca RNZN kadm. David Proctor (Modernizacja nowozelandzkich okrętów, 2016-11-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra