Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wycofanie dwóch nowozelandzkich Protectorów

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 października 2019

Royal New Zealand Navy (RNZN, królewska marynarka wojenna Nowej Zelandii) wycofała ze służby dwa okręty patrolowe HMNZS Pukaki (P3568) i HMNZS Rotoiti (P3569), typu Protector. Oficjalna ceremonia ich pożegnania odbyła się 17 października w Devonport Naval Base w Auckland.

Patrolowce typu Protector. Na pierwszym planie widoczny jest HMNZS Rotoiti, a za nim HMNZS Pukaki / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Dwa pozostałe patrolowce typu Protector: HMNZS Taupo (P3570) i HMNZS Hawea (P3571) pozostaną nadal w eksploatacji, służąc do monitorowania łowisk i patrolowania granic, a także szkolenia oficerów RNZN.

Zbudowane w Whangarei i oddane do użytku w kwietniu i maju 2009 cztery patrolowce typu Protector były przeznaczone do nadzorowania połowów, poszukiwań i ratownictwa, obserwacji granic i patrolowania wód wokół wybrzeży Nowej Zelandii, a niekiedy także dalszych akwenów.

Głównym powodem ich wycofania z eksploatacji był zbyt mały zasięg i autonomiczność, słabe uzbrojenie oraz brak pokładu lotniczego dla śmigłowca. W momencie wejścia do służby patrolowce typu Protector zapewniały ochronę naszych wód terytorialnych, ale teraz znacznie bardziej potrzebujemy większych jednostek o lepszych zdolnościach, takich jak eksploatowane obecnie HMNZS Otago i HMNZS Wellington, do których w połowie 2020 dołączy nowy patrolowiec – powiedział dowódca RNZN kadm. David Proctor (Modernizacja nowozelandzkich okrętów, 2016-11-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.