Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

102 mln USD na modernizację Gorszkowa

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 czerwca 2009

Władze Indii zdecydowały o przekazaniu stoczni Siewmasz kolejnych 102 mln USD na modernizację rosyjskiego lotniskowca Admirał Gorszkow, który ma zostać przebudowany według wymagań indyjskich.

Negocjacje rosyjsko-indyjskie trwają od dłuższego czasu. Nieoficjalne źródła indyjskie twierdzą, że ostateczne ustalenia dotyczące zasad dalszego remontu i prób rosyjskiego okrętu powinny zapaść do połowy lipca 2009. Na ich bazie ma zostać podpisany ostateczny kontrakt.

Według pierwotnego kontraktu z 29 stycznia 2004, remont i modernizacja lotniskowca Admirał Gorszkow na potrzeby marynarki indyjskiej miały kosztować 974 mln USD. Lotniskowiec, jako INS Vikramaditya miał wejść do służby 15 sierpnia 2008. Obecnie, z powodu poważnych problemów technicznych, strona rosyjska twierdzi, że realnym terminem zakończenia prac stoczniowych i prób morskich jest rok 2012. Stan zaawansowania prac jest szacowany na 50%.

Indie do stycznia 2007 wypłaciły realizatorom kontraktu ok. 500 mln USD, po czym przerwały płatności. W listopadzie 2007 strona rosyjska przedstawiła nową wycenę prac modernizacyjnych. Miałyby one kosztować aż 2,9 mln USD. Tymczasem - łącznie z przekazaną w ostatnim tygodniu stoczni Siewmasz kwotą 102 mln USD - Indie przeznaczyły na realizację kontraktu ok. 600 mln USD - blisko 5 razy mniej.

Według nieoficjalnych informacji, ostateczna cena przystosowania rosyjskiego lotniskowca do wymagań indyjskich powinna zmieścić się w przedziale 2,2 - 2,9 mld USD (Indie dopłacą do Gorszkowa 2,2 mld USD). Negocjatorzy indyjscy uważają, że Rosjanie nie mają wyjścia i muszą iść na daleko idący kompromis, jeśli w ogóle chcą zarobić na dokończeniu kontraktu. Przekazanie kolejnej transzy jest z kolei przejawem skłonności do kompromisu ze strony Indii.

Według źródeł indyjskich, zakończył się trening pierwszej grupy pilotów latających na samolotach pokładowych MiG-29K, których sprzedaż Indiom jest elementem kontraktu na remont i modernizację lotniskowca Gorszkow. Również cena tych samolotów jest przedmiotem sporów między Delhi a Moskwą (MiG-29K droższy o 60%?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.