Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnie z zamówionych T-50IQ dostarczone

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 30 listopada 2019

Wczoraj, 29 listopada wojska lotnicze Iraku (Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya) odebrały dwa ostatnie z 24 zamówionych południowokoreańskich samolotów szkolenia zaawansowanego KAI T-50IQ. Samoloty otrzymały znaki rejestracyjne IQAF-5023/5024. Tak jak wszystkie poprzednie (IQAF-5001/5022), trafiły do składu 204. eskadry szkolnej w bazie al Shaibah koło Basry. Irakijczycy używają T-50IQ do szkolenia przejściowego pilotów samolotów wielozadaniowych F-16C/D (F-16IQ), ale także do realizowania zadań myśliwskich i szturmowych.

Dwa ostatnie z 24 zamówionych przez Irak południowokoreańskich samolotów szkolenia zaawansowanego KAI T-50IQ, baza al Shaibah koło Basry, 29 listopada 2019 / Zdjęcie: AQJI

Irak zamówił 24 T-50IQ za 1,1 mld USD 12 grudnia 2013. Ich wyposażenie odpowiada wersji szkolno-bojowej FA-50. W samolotach zabudowano urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną i układy polepszające widoczność w warunkach nocnych oraz łącza informacyjne Link 16. W kabinie załogi zabudowano też większe wyświetlacze wielofunkcyjne.

Kontrakt obejmuje także szkolenie pilotów i obsług samolotów. Dodatkowe umowy przewidują wsparcie serwisowe eksploatacji T-50IQ przez 25 lat. Łączna wartość kontraktów sięgnęła 2 mld USD.

Pierwotny kontrakt przewidywał dostawy T-50IQ przez rok od kwietnia 2016. Z powodu problemów finansowych odbiorcy, a także przedłużającego się szkolenia pilotów i techników, realizacja umowy opóźniła się. Pierwszych 6 samolotów trafiło do irackich wojsk lotniczych w marcu 2017.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.