Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Silniki odrzutowe z drukarki 3D

Przemysł lotniczy, 26 grudnia 2019

Rosyjskie NPO OKB im. M.P. Simonowa z Kazania przeprowadziło stacjonarne testy małych silników odrzutowych (MGTD – małogabarytnyj gazoturbinnyj awiadwigatiel) zbudowanych z wykorzystaniem elementów wykonanych przez drukarki 3D (addytywne). Kluczowe elementy tych silników wykonano metodą laserowego łączenia warstwa po warstwie nowych materiałów proszkowych – kompozycji żaroodpornych i stopów aluminium. Badane silniki rozwijały ciąg do ok. 1,5 kN.

Jeden z doświadczalnych MGTD w czasie testów. Badane silniki rozwijały ciąg do ok. 1,5 kN / Zdjęcie: WIAM

Nowy MGTD ma teraz przejść próby w locie. Testy zaplanowano na styczeń-luty 2020. Do ich przeprowadzenia ma zostać wykorzystany mały bsl o rozpiętości ok. 2 m. Również przy jego wytworzeniu wykorzystano drukarki 3D.

Testowane przez OKB im. M.P. Simonowa z Kazania charakteryzują się dość dużym stopniem dwuprzepływowości. Są znacznie tańsze w wytwarzaniu niż silniki konwencjonalne / Zdjęcie: WIAM

Program budowy MGTD został zapoczątkowany w listopadzie 2015. Finansuje do Fundusz badań perspektywicznych i WIAM (Instytut materiałów lotniczych). Twórcy MGTD twierdzą, że udało im się opracować materiały wytrzymalsze o 20% od standardowych i 20-30 razy skrócić czas wykonywania elementów przy dwukrotnie niższej cenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.