Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

H135 w służbie Straży Granicznej

Służby państwowe, 03 stycznia 2020

Dziś, 3 stycznia, w Huwnikach Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska zaprezentowała nowy śmigłowiec Straży Granicznej Airbus H135 (P3H), który będzie wykonywał zadania w IV Wydziale Lotniczym Straży Granicznej. Obecniej dysponuje on także śmigłowcem PZL Kania.

Śmigłowiec H135 (P3H) jest najnowocześniejszym tego typu statkiem powietrznym w Polsce / Zdjęcia: Dariusz Karnas

W uroczystości uczestniczyli także Dyrektor Biura Lotnictwa KGSG płk SG Paweł Żurek, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Rogoz i Naczelnik V Wydziału Lotniczego w Huwnikach por. SG Krzysztof Sidor wraz z personelem.

Straż Graniczna ma razie tylko jedną załogę lotniczą wyszkoloną na H135. Szkolenie teoretyczne i praktyczne kolejnych załóg i operatorów wyposażenia rozpoznawczego trwa. Obsługa H135 w Huwnikach wiąże się jednak z kilkoma problemami, z których największym jest brak platformy, na której można by transportować śmigłowiec z hangaru na pole wzlotów.

Oczekiwania Straży Granicznej, która ochrania nie tylko granicę Polski, ale również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, są bardzo duże. Dlatego cieszę się, że wykonując nasze ustawowe zadania inwestujemy też w nowoczesne technologie – powiedziała gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Jak poinformowała gen. Gorzkowska do końca 2020 flota Straży Granicznej ma powiększyć się o 2 samoloty Turbolet L-410, które mają trafić do Morskiego Oddziału SG w Gdańsku (Straż Graniczna kupiła nowe samoloty, 2019-01-29).

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania bardzo specyficzny rejon, którego częścią na południu są góry, stanowiące bardzo trudny teren, a na północy niziny. Biorąc to pod uwagę potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, który będzie wspierał funkcjonariusza w wykonywaniu codziennych zadań – dodał zebranym Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Rogoz.

Nowy H135 będzie używany do zadań ochrony granicy państwowej. tj. do działań obserwacyjno-rozpoznawczych mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walki z przemytem. Jego stałym miejscem stacjonowania będzie lotnisko Straży Granicznej w Huwnikach.

Śmigłowiec został wyprodukowany w 2019. Jest wyposażony w system obserwacji lotniczej FLIR Systems Star Safire i reflektor-szperacz marki Trakka Corp Pty. W konfiguracji bez systemu obserwacji może zabrać na pokład 7 osób. Zakup śmigłowca H135 o wartości ok. 46,5 mln zł został sfinansowany ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020 (H135 dla Straży Granicznej, 2018-10-30).

Obszerny artykuł na temat nowego nabytku Straży Granicznej został opublikowany w ML Skrzydlata Polska 12/2019.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.