Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test indyjskiego systemu antyrakietowego

Strategia i polityka, 12 listopada 2007

Indie zamierzają w tym miesiącu przeprowadzić drugi test systemu antybalistycznego Prithvi Air Defence (PAD-1), rozwijanego przez rządową agencję badań i rozwoju technologii wojskowych (Defence Research and Development Organisation, DRDO) w ramach programu zapoczątkowanego w 1983.

W czasie poprzedniej próby dwustopniowa antyrakieta zniszczyła cel lecący na wysokości 15 km. Obecnie planuje się, że będzie to 25 km. W pierwszej próbie antyrakieta wystrzelona z wyspy Wheeler zniszczyła nad Zatoką Bengalską rakietę krótkiego zasięgu Prithvi, która wystartowała wcześniej z poligonu Balasore w stanie Orissa. Wysokomanewrowa antyrakieta naprowadzana była inercyjnie, a w ostatniej fazie poprzez aktywny system radiolokacyjny. Cel został wykryty po 30 sekundach od startu, a wystrzelenie antyrakiety nastąpiło po 50 sekundach.

PAD-1 będzie miał ten sam system naprowadzania i zmodernizowany w Indiach izraelski radar pasywny Greek Pine Radar. Do zniszczenia celu służy głowica kinetyczna.

Przedstawiciele DRDO uważają, że ich system będzie miał lepsze parametry niż amerykański Patriot PAC-3, szczególnie, jeśli chodzi o pułap i zasięg antyrakiety. Ostatecznie PAD-1 ma mieć zasięg około 50 km. By został przyjęty do uzbrojenia, konieczne będą przynajmniej jeszcze dwie próby. Rozwinięciem systemu ma być PAD-2 o zasięgu ponad 100 km.

W ramach IGMDP (Integrated Guided Missile Development Programme) powstały dotychczas dwa systemy przeciwlotnicze: Trishul o zasięgu 9 km i Akash o zasięgu 25 km. Cały program badawczo-rozwojowy ma wartość ponad miliarda USD. Pierwsze systemy PDA-1 i PDA-2 mają osiągnąć gotowość bojową nie wcześniej niż w 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.