Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

K2 – kolejna oferta dla Polski

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 27 stycznia 2020

Według The Korea Times, polskie MON w pierwszej połowie 2020 rozpocznie przetarg na wspólny z zagranicznym dostawcą rozwój i produkcję czołgów podstawowych. Gazeta informuje, że chodzi o wytworzenie z udziałem polskiego przemysłu, w dwóch etapach, poczynając od 2023, 800 wozów. Program miałby być wart, wraz z kosztami prac rozwojowych, równowartość 9 mld USD.

Południowokoreańskie media powołują się na źródła w przedsiębiorstwie Hyundai Rotem należącym do Hyundai Motor Group. Oferuje ono Polsce wspólną budowę czołgów na bazie konstrukcji K2 Black Panther. Z wykorzystaniem jego technologii powstaje też turecki czołg podstawowy Altay (Opóźnienia Altaya, 2019-11-25).

Polskie MON od kilku lat – wśród wielu innych nierealizowanych programów przemysłowych – informuje o planie budowie czołgu podstawowego nowej generacji Wilk. Formalnie jego wstępną fazę rozpoczęto w 2017. Nowe czołgi miałyby zastąpić używane obecnie wozy T-72M i PT-91 Twardy.

Model czołgu K2 PL Wolf pokazany na MSPO 2018 przez poznańskie HCP wspólnie z Hyundai Rotem / Zdjęcie: via Altair TV

Podczas MSPO 2018 poznańskie HCP (Hipolit Cegielski Poznań) wspólnie z Hyundai Rotem zaprezentowało model czołgu nazwanego K2 PL Wolf – spolonizowanego i dostosowanego do wymagań lokalnego pola walki (MSPO 2018: współpraca Hyundai Rotem i HCP). Jego przedstawiciel, Zbigniew Sługocki mówił wówczas o trwających już od kilku miesięcy rozmowach z innymi przedsiębiorstwami o współpracy w wytwarzaniu nowego wozu. Poznańskie zakłady ofertę skierowały do ponad 60 podmiotów, w tym przedsiębiorstw należących do PGZ i WB Group. Zainteresowanie współpracą miało wyrazić ponad połowa z nich. Rozmowy trwają, ale nikt ze strony polskiej nie chce oficjalnie informować o ich zaawansowaniu.

Polskie MON zamawia już inne produkty wykorzystujące technologie południowokoreańskie. Hanwha od 2014 dostarcza podwozia do montowanych w HSW samobieżnych haubic Krab. Ta konstrukcja pochodzi z haubic 155-мм/52 К9 Thunder. Oferta Hyundai Rotem nie ma nic wspólnego z tą współpracą i zasadniczo dotyczy innej grupy przedsiębiorstw w Polsce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.