Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Myśliwiec tajwańsko-rosyjski?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 czerwca 2009

Chińskie media informują, że Tajwan przy wsparciu Rosji buduje samolot wielozadaniowy nowej generacji. Decyzja o jego powstaniu została podjęta w związku z odmową sprzedaży myśliwców F-16 przez USA.

O programie informuje China Times. Według gazety, nowy myśliwiec ma być napędzany dwoma silnikami i mieć właściwości skróconego startu. Jego koncepcja jest zbliżona do amerykańskich (JSF) i rosyjskich (PAK FA) myśliwców nowej generacji. Tajwańczycy wykorzystują też podobne technologie.

Prace projektowe prowadzi państwowe przedsiębiorstwo AIDC (Aerospace Industrial Development Corporation). Tajwańskich konstruktorów ma wspierać grupa ekspertów rosyjskich. Chińska gazeta nie podaje jednak z jakiego są oni przedsiębiorstwa.

Tajwan występował do USA o sprzedaż 66 F-16C/D (USA nie sprzedadzą Tajwanowi F-16C/D). Waszyngton nie zgodził się jednak na transakcję, by nie pogarszać stosunków z Pekinem. Informowano o tym nieoficjalnie w połowie ub.r.

Tajwan skonstruował swój pierwszy myśliwiec (Ching-kuo Indigenous Defense Fighter) z pomocą przedsiębiorstw amerykańskich, w tym General Dynamics. Być może nowy samolot ma być jego modyfikacją z wykorzystaniem nowoczesnej awioniki i technik stealth.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.