Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Royal Navy zamawia XLUUV

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 07 marca 2020

Podczas Underwater Defence and Security Conference ujawniono, że Royal Navy zamówiła demonstrator technologii dużego autonomicznego bezzałogowego pojazdu podwodnego – XLUUV (Extra Large Unmanned Underwater Vehicle). Za milion funtów ma go zbudować MSubs Ltd. z Plymouth, wchodząca w skład amerykańskiej Submergence Group. Pojazd w pierwszej kolejności posłuży do testowania autonomicznych systemów kierowania w misjach podwodnych. Projekt będzie realizowany pod kontrolą Defence and Security Accelerator (DASA). Jeśli pierwsza faza zakończy się sukcesem, program będzie kontynuowany, na co zarezerwowano 1,5 mln GBP.

Jedna z wersji projektu XLUUV prezentowana przez MSubs Ltd. Docelowy pojazd będzie zapewne bardziej podobny do XLUUV Orca Boeinga / Ilustracja: MSubs

Długość XLUUV ma wynosić ok. 30 m. Jego zasięg zaplanowano na 3 tys. Mm. Brytyjski pojazd będzie więc pod względem tych parametrów zbliżony do zamówionego przez US Navy XLUUV Orca, budowanego przez Boeinga.

MSubs już wcześniej zbudowała dla Royal Navy duży bezzałogowy pojazd podwodny – Manta (S201). 8,9-tonowy pojazd może operować przez 48 h na głębokości do 300 m. Jego budowa trwała 14 miesięcy. Według dostępnych danych, zamówiony XLUUV będzie znacząco różnił się od tego projektu.

MSubs buduje obecnie dla US Navy mniejsze pojazdu podwodne – Dry Combat Submersible (DCS). Mają one przewozić do 10 żołnierzy jednostek specjalnych (SEAL).

Według Ministry of Defence, XLUUV będą szczególnie przydatne do skrytego prowadzenia rozpoznania. Będą mogły opuszczać stację dokującą i przebywać w rejonie operacyjnym do trzech miesięcy. Tam mają wykrywać ważne cele, przekazując dane o nich ośrodkowi dowodzenia. Mogą więc odgrywać ważną rolę w działaniach przeciwko okrętom podwodnym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.