Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

X-59 z używanymi częściami

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 21 marca 2020

Budowany na zamówienie NASA doświadczalny samolot naddźwiękowy X-59 (QueSST, Quiet Supersonic Transport) powstaje z wykorzystaniem części z samolotów wycofanych z US Air Force. Podwozie pochodzi z myśliwców F-16 (oba po ponad 30-letniej eksploatacji), owiewka  kabiny z dwumiejscowego samolotu treningowego NASA T-38 (wycofanego z eksploatacji po trafieniu piorunem w 1987), części układu napędowego z samolotu rozpoznawczego U-2, a drążek sterowy z myśliwca stealth F-117 (używanego w kilku misjach bojowych). Komponenty pozyskano z samolotów składowanych w AMARG (309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group) w Davis Monthan w Arizonie. Prototyp powstaje w zakładach rozwojowych Lockheed Martina Skunk Works w Palmdale w Kalifornii.

Wizja samolotu doświadczalnego Lockheed Martin X-59 budowanego na zamówienie NASA / Ilustracja: Lockheed Martin

X-59 jest konstruowany w ramach programu NASA Low Boom Flight Demonstrator Project (LBFD), którego celem jest zbudowanie samolotu naddźwiękowego nie wytwarzającego gromu przy przekraczaniu prędkości dźwięku. Jedyny seryjnie budowany pasażerski samolot naddźwiękowy – Concorde generował przy przekraczaniu dźwięku hałas na poziomie 105 PLdB (decybeli poziomu odczuwalnego). Hałas wytwarzany przez X-59 ma nie przekraczać 75 PLdB.

Montaż prototypu samolotu doświadczalnego Lockheed Martin X-59 w Skunk Works w Palmdale w Kalifornii / Ilustracja: Lockheed Martin

Według Lockheed Martina, X-59 ma osiągać prędkość ok. 1500 km/h (Ma 1,25) na wysokości 16,5 km. Prototyp powinien zostać dostarczony NASA w 2021. Jego oblot jest planowany na 2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.