Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze Hawki w Indiach

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 listopada 2007

Indyjskie wojska lotnicze wzbogaciły się wczoraj o dwa pierwsze szkolno-bojowe samoloty Hawk Mk-132. Stacjonują one w bazie Bidar w południowym stanie Karnataka. Łącznie do odbiorcy dotrze 66 samolotów, w tym 42 wyprodukowane na licencji w zakładach Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL).

Start Hawka z lotniska fabrycznego w Warton. Lot do Indii zajął cztery dni. Dostawy ostatnich Hawków planowane są na lata 2010-11 / fot. BAE Systems

Do końca 2007 do Indii drogą morską dotrą kolejne 4 samoloty, zaś w połowie stycznia 2008 następne 6. Dwa pierwsze Hawki dotarły do na subkontynent lotem. Samoloty, pilotowane przez mieszane załogi brytyjsko-hinduskie, wystartowały z lotniska fabrycznego BAE Systems w Warton Wielkiej Brytanii 8 listopada. Dotarły na miejsce przeznaczenia cztery dni później. Ich przybycie stało się okazją do hucznej uroczystości. Jednocześnie marszałek lotnictwa GS Chandry przyjął oficjalnie Hawki do uzbrojenia wojsk lotniczych Indii.

Indyjskie Hawki będą służyć do szkolenia zaawansowanego nowopromowanych oficerów lotnictwa w bazie Bidar. Normalny cykl szkolenia rozpocznie się w czerwcu.

Kontrakt z BAE Systems został podpisany 26 marca 2004. Od tego czasu brytyjski koncern, we współpracy z RAF, przeszkolił 75 indyjskich pilotów w bazie w Valley, a także - już bezpośrednio w zakładowym Technical Training Academy w Warton - około stu mechaników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.