Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holendersko-norweskie satelity SIGINT

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 kwietnia 2020

20 kwietnia 2020 litewska NanoAvionics poinformowała o otrzymaniu zamówienia na dwa satelity klasy nano od konsorcjum holendersko-norweskiego w ramach realizowanego przez nie projektu wojskowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej MilSpace (Military use of Space). Konsorcjum tworzą: norweska placówka badawcza ds. obrony FFI (Forsvarets forskninginstitutt), królewskie niderlandzkie centrum aerokosmiczne NLR (Koninklijk Nederlands Lucht- en Ruimtevaartcentrum) oraz Niderlandzka Organizacja ds. stosowanych badań naukowych TNO (Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek).

W 2015 Norwegia i Holnadia podpisały umowę SMART (Strategic Mutual Assistance in Research and Technology) o strategicznej współpracy w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów wojskowych. W ramach tej umowy ramowej rozwijany jest projekt Binational Radiofrequency Observing Satellites (BROS), w którym zostaną wykorzystane dwa satelity Birkeland i Huygens do namierzania źródeł różnych rodzajów fal radarowych na morzu i na lądzie.

Wizualizacja satelitów Birkeland i Huygens operujących na tej samej orbicie polarnej w odległości 15-25 km od siebie / Grafika: FFI

Projekt BROS jest finansowany po połowie przez oba kraje, a w szczególności NLR zajmuje się integracją wyposażenia na pokładach satelitów oraz procesem ich zakupu, TNO przygotowuje projekt konstrukcyjny anten i modułów odbiorczych fal radarowych, natomiast norweska FFI przygotowuje system namierzania oraz stację naziemną do odbioru i przetwarzania sygnałów z satelitów.

Satelity bazują na wstępnie skonfigurowanym projekcie nanosatelity M6P oferowanym przez NanoAvionics. M6P ma rozkładany panel słoneczny i własny zespół napędowy. Każdy z satelitów ma mieć masę do 10 kg i objętość 6 l. Wyniesienie satelitów planowane jest w połowie 2022. Mają trafiać na orbitę polarną o wysokości 600 km. Oba satelity mają się poruszać po tej samej orbicie, jeden za drugim w oddaleniu 15-25 km od siebie, co pozwoli na wykrywanie źródeł emisji fal radarowych za pomocą triangulacji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.