Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

70-lecie kosmodromu na Cape Canaveral

Astronautyka, 29 lipca 2020

Po zakończeniu II wojny światowej Stany Zjednoczone Ameryki w ramach programu Paper Clip (ang. spinacz) weszły w posiadanie dużych ilości informacji związanych z techniką wojskową, znalezionych w biurach konstrukcyjnych i archiwach pobitej Trzeciej Rzeszy. Wraz z danymi w ręce amerykańskie trafiło wielu naukowców i inżynierów, w tym także Wernher von Braun – współtwórca rakiety balistycznej V-2.

Pocisk rakietowy dwustopniowy Bumper 8 w trakcie startu z Przylądka Canaveral na Florydzie. Zwraca uwagę nieliczna ekipa nadzorująca start oraz niewielka odległość głównego stanowiska nadzoru lotu od startowiska / Zdjęcie: NASA

Na bazie V-2 w okresie powojennym w USA uruchomiono program Bumper, w ramach którego po raz pierwszy badano w locie rakiety dwustopniowe. W roli pierwszego stopnia wykorzystano zmodyfikowaną rakietę V-2, na której zamiast typowej głowicy bojowej posadowiono oddzielny drugi stopień nośny WAC-Corporal zbudowany przez Douglas Aircraft, Guggenheim Aeronautical Laboratory i Jet Propulsion Laboraty. Drugi stopień był wyposażony we własny napęd, który umożliwiał zwiększenie wysokości i zasięgu lotu ostatniego stopnia.

Badania nad pociskami rakietowymi w USA, przede wszystkim dzięki finansowaniu przez US Army, postępowały szybko i dotychczas wykorzystywany poligon w White Sands w Nowym Meksyku nie był już w stanie umożliwiać wykonywania lotów o większych zasięgach niż 320 km.

W związku z tym w maju 1949 prezydent Harry S. Truman podjął decyzję o utworzeniu nowego poligonu rakietowego Joint Long Range Proving Ground na przylądku Canaveral na Florydzie. Na poligonie White Sands pomiędzy majem 1948 a kwietniem 1949 wykonano 6 prób z pociskami rakietowymi Bumper, ale tylko Bumper 5 wykonał misję w pełnym zakresie.

Na nowym poligonie na przylądku Canaveral wykonano specjalne betonowe pole wzlotów o wymiarach 30x30, z którego pierwszy start 24 lipca 1950 wykonała rakieta Bumper 8. W związku z tym aktualnie obchodzone jest 70-lecie tego wydarzenia.

Dogodne położenie nowego poligonu rakietowego tuż na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w najbardziej wysuniętym na południe obszarze kontynentalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki i już rozpoczęty wyścig zbrojeń ze Związkiem Sowieckim spowodowały szybki rozwój tego obiektu, ale także przemysłu rakietowego w południowych i środkowo-południowych stanach USA (do tej pory większość przemysłu lotniczego była skupiona wokół Nowego Jorku oraz Los Angeles).

W 1957 Efekt Sputnika dał kolejny olbrzymi impuls rozwojowy całemu przemysłowi rakietowemu w USA, co przyniosło opracowanie i wprowadzenie do uzbrojenia wielu typów rakiet balistycznych oraz bujny rozwój astronautyki załogowej, której największym osiągnięciem aż do dnia dzisiejszego pozostaje lądowanie ludzi na Księżycu w 1969 (Rekord SpaceX, 2020-07-21, Crew Dragon powróci 2 sierpnia, 2020-07-18, X-37B znowu na orbicie, 2020-05-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra