Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Perseverance w drodze na Marsa

Astronautyka, 31 lipca 2020

30 lipca 2020 o godzinie 7:50 czasu lokalnego (11:50 GMT) z Przylądka Canaveral na Florydzie (70-lecie kosmodromu na Cape Canaveral, 2020-07-29) wystartowała amerykańska sonda marsjańska Perseverance (Wytrwałość).

Makieta marsjańskiego wiropłata Ingenuity Mars Helicopter w układzie wirników przeciwbieżnych pokazana w trakcie pokazu dla mediów w Kennedy Space Center. W głębi widoczna jest makieta łazika Perseverance / Zdjęcie: Jeff Seibert, AmericaSpace

Jest to trzecia misja na Marsa w tym roku, po wystrzeleniu próbnika Al-Amal przez Zjednoczone Emiraty Arabskie za pomocą japońskiej rakiety nośnej (ZEA wysłały sondę marsjańską, 2020-07-20) oraz sondy wysłanej przez Chińską Republikę Ludową (Tianwen-1 leci w kierunku Marsa, 2020-07-24). Wysłanie aż trzech misji na Marsa w 2020 wynika z aktualnego dogodnego położenia Ziemi względem Marsa, które minimalizuje odległość jaką muszą przelecieć sondy w takcie lotu do Czerwonej Planety, a i tak zajmie im to 7 miesięcy.

Misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jest także najbardziej rozbudowana, gdyż zakłada posadowienie na powierzchni Marsa łazika, którego głównym zadaniem będzie eksploracja powierzchni Czerwonej Planety i zbieranie próbek podłoża. Próbki mają być pobrane spod powierzchni Jezero Crater poprzez nawiercenie podłoża i pobranie rdzenia z wiertni. W ten sposób ma być pozyskane 30 próbek, z których każda będzie magazynowana w oddzielnym pojemniku. W związku z tym NASA wraz z europejską ESA planuje w okresie późniejszym wysłać specjalną misję marsjańską, w ramach której zebrane próbki mają być odebrane z łazika i następnie dostarczone na Ziemię - będzie to pierwsza operacja tego typu w przypadku Marsa. Jednak już w grudniu 2020 w Australii ma wylądować japoński moduł powrotny z próbkami podłoża planetoidy (162173) Ryugu (Sonda kosmiczna Hayabusa 2 wyląduje w Australii, 2020-07-15).

Dodatkowo z łazika ma wystartować wiropłat rozpoznawczy Ingenuity Mars Helicopter o masie 1,8 kg, który dzięki zdolności do lotu w bardzo rzadkiej atmosferze Czerwonej Planety ma pozwolić na znaczące rozszerzenie obserwacji terenu wokół łazika i może umożliwić wybór optymalnej trasy poruszania się łazika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.