Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Satelita AEHF-6 wchodzi do służby

Astronautyka, 18 września 2020

W marcu 2020 na orbitę wokółziemską został wyniesiony za pomocą rakiety Atlas-5 (ULA bez RD-180 dopiero za 5 lat, 2020-09-17) szósty i ostatni satelita amerykańskiego wojskowego systemu łączności Advanced Extremely High Frequency (AEHF).

Satelita systemu łączności Advanced Extremely High Frequency na orbicie wokółziemskiej / Grafika: Lockheed Martin

Po kilkumiesięcznych testach producent satelity, Lockheed Martin, ogłosił zakończenie badań na orbicie z wynikiem pozytywnym, co umożliwi formalne wejście satelity AEHF-6 do służby.

Sieć satelitów Advanced Extremely High Frequency ma zastąpić przestarzały system Milstar. System AEHF wykorzystuje specjalne chronione systemy łączności o wysokiej częstotliwości sygnałów dostarczone przez Northrop Grummana, które zostały zoptymalizowane w celu utrudnienia wykrywania i zakłócania transmisji. 

Do pobierania sygnałów satelity AEHF wykorzystują częstotliwość 44 GHz, a do wysyłania 20 GHz (sieć telefonii komórkowej 4G/LTE pracuje przy częstotliwościach kilku GHz, a sieć 5G wykorzystuje w górnym paśmie częstotliwości rzędu 20 GHz). W odróżnieniu od sieci Milstar nowy system łączności satelitarnej ma umożliwiać bezpośredni przesył danych pomiędzy satelitami z pominięciem stacji naziemnych.

Łącza telekomunikacyjne mają umożliwiać przesył danych w formie głęboko zaszyfrowanej do użytkowników na lądzie, wodzie i w powietrzu na obszarach/akwenach globu ziemskiego położonych pomiędzy 65° N i 65° S. Z systemu mogą korzystać także państwa sojusznicze takie jak: Australia, Holandia, Kanada i Wielka Brytania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.