Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-39 już w Brazylii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 25 września 2020

Wczoraj, 24 września, pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy F-39 (Gripen E, nr takt. 4100) przeznaczony dla Força Aérea Brasileira (wojsk lotniczych Brazylii) wykonał pierwszy lot na terenie kraju. Po dostarczeniu go drogą morską ze Szwecji, na pokładzie statku MV Elke, F-39 przeleciał z lotniska w Navegantes do zakładu Embraera w Gavião Peixoto. Za sterami samolotu zasiadał pilot doświadczalny Saaba Marcus Wandt. Oficjalna prezentacja F-39 odbędzie się 23 października w Brasilii podczas obchodów Dnia Lotnika i Dnia FAB.

Pierwszy brazylijski F-39 ląduje w Gavião Peixoto / Zdjęcie: Embraer

Przybycie Gripena do Brazylii i jego pierwszy lot to milowe kroki w brazylijskim programie Gripen. Jesteśmy dumni z tej podróży, wraz z wieloma wykwalifikowanymi i zaangażowanymi profesjonalistami z obu krajów – powiedział Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saaba.

Działamy zgodnie z harmonogramem dostaw samolotu i nadal podtrzymujemy nasze długoterminowe zaangażowanie w Brazylii. Embraer odegra wiodącą rolę w realizacji programu Gripen w Brazylii i będzie odpowiedzialny za rozwój systemów, integrację, próby w locie, montaż końcowy, dostawy samolotów i wsparcie ich eksploatacji w FAB. W zakresie transferu technologii program Gripen to doskonała okazja do zwiększenia naszej wiedzy w zakresie rozwoju i produkcji zaawansowanych samolotów bojowych – dodał prezes i dyrektor generalny Embraer Defence & Security, Jackson Schneider.

Gripen zwiększa zdolności operacyjne FAB i promuje partnerstwo, które wspiera badania i rozwój przemysłowy w obu krajach – podkreślił znaczenie wymiany doświadczeń wynikających ze współpracy między Brazylią a Szwecją minister obrony Brazylii Fernando Azevedo e Silva.

To ogromna satysfakcja dla FAB, móc widzieć ten samolot nad terytorium kraju. Nowy wielozadaniowy samolot bojowy F-39 będzie kręgosłupem FAB i potwierdza ich zaangażowanie w utrzymanie suwerenności kraju i jego obronę – oświadczył dowódca FAB gen. broni Antonio Carlos Moretti Bermudez.

Program prób w locie F-39 będzie realizowany w centrum w Gavião Peixoto i będzie w pełni zintegrowany z programem prób już realizowanych w zakładach Saaba w Linköping od 2017. Badania w Brazylii obejmą sprawdzenie układu sterowania lotem, instalacji klimatyzacji i operowanie w klimacie tropikalnym. W Brazylii zostaną przetestowane także unikatowe dla brazylijskiego samolotu typy uzbrojenia i układ łączności Link BR2 – umożliwiający przesyłanie zakodowanych danych i utrzymanie łączności głosowej między samolotami (Brazylijczyk za sterami F-39, 2020-08-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.