Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja testuje S-400

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 17 października 2020

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z testów zakupionych przez Turcję od Rosji (Dostawy S-400 do Turcji zrealizowane, 2019-10-24, Kolejne S-400 dla Turcji, 2019-12-14) systemów obrony powietrznej S-400. Testy prowadzone są w prowincji Sinop na wybrzeżu Morza Czarnego. Na nagraniach można zobaczyć smugi kondensacyjne charakterystyczne dla pocisków kompleksów S-400.

Komponenty kompleksów S-400 w drodze na miejsce testów / Zdjęcie: via twitter – MihirJha

Prowadzenie testów potwierdził zbliżony do władz tureckich kanał telewizyjny Haber. Komentatorzy podkreślają, że testy odbywają się pomimo protestów Stanów Zjednoczonych Ameryki. Grożą one Turcji sankcjami za wykorzystywanie rosyjskich kompleksów, a rezygnację z oferty dotyczącej amerykańskich Patriotów. Ankara uznała te systemy za gorsze od rosyjskich, a ofertę USA za pozbawioną korzyści gospodarczych.  

Źródła rosyjskie donoszą o testach z dodatkowymi szczegółami. Wynika z nich, że Turcy wystrzelili trzy pociski. Każdy z nich trafił w cel. Celami miały być brytyjskie bsl Banshee.

Pocisk wystrzelony w czasie testów krótko po starcie z wybrzeża Morza Czarnego / Zdjęcie: via twitter - LeventKemal

Na początku ubiegłego tygodnia Turcja wydała Notice to Airmen (NOTAM), ostrzegający pilotów o potencjalnych zagrożeniach w okolicy. To standardowa procedura dla testów tego rodzaju uzbrojenia. Z NOTAM wynikało, że lotnisko Sinop i jego okolice będą zamknięte dla ruchu lotniczego w określonych godzinach pomiędzy 6 a 16 października z powodu strzelań rakietowych. Pierwsze nagrania pokazujące testy pojawiły się w Internecie właśnie 16 października.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.