Francja podejmie skomplikowaną operację przemysłową w celu naprawy atomowego okrętu podwodnego SNA Perle (S606), typu Rubis-Améthyste, który został uszkodzony w wyniku pożaru – zapowiedziała francuska minister obrony narodowej Florence Parly podczas przemówienia transmitowanego na zakończenie targów Euronaval.
Pożar na SNA Perle wybuchł 12 czerwca, o godz. 10:35, gdy jednostka znajdowała się w suchym doku w strefie Missiessy w bazie morskiej w Tulonie. Pożar ugaszono o godzinie 1:50, 13 czerwca. W akcji gaśniczej udział brało ponad 300 osób, w tym strażacy z bazy w Tulonie, zastępy Straży Pożarnej z Var i Marsylii oraz członkowie załóg innych okrętów podwodnych i kadeci z miejscowej szkoły morskiej, a także specjalistyczne roboty przeznaczone do akcji gaśniczych na statkach i okrętach (Pożar na SNA Perle, 2020-06-15).
Po jej zakończeniu eksperci z Naval Group, Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) i Direction Générale de l’Armement (DGA, francuskiej agencji ds. zakupów wojskowych), przeprowadzili szczegółową analizę zakresu zniszczeń i wykonalności naprawy, z której wynika, że Perle można naprawić.
Na szczęście, kiedy wybuchł pożar, z okrętu usunięto już paliwo jądrowe, uzbrojenie, wyposażenie elektroniczne i wiele ważnych urządzeń, takich jak pompy, wentylatory i inne instalacje techniczne. Pożar uszkodził przednią część kadłuba okrętu – wysoka temperatura spowodowała zmianę właściwości fizycznych stalowych struktur. Jego tylna część, mieszcząca reaktor jądrowy i zespół napędowy, jest nienaruszona. Z tego powodu pierwszym krokiem naprawy ma być odcięcie przedniej części kadłuba Perle i połączenie z jego tylną częścią przedniej części innego OP typu Rubis-Améthyste – SNA Saphir (S602), który w lipcu 2019 został wycofany z czynnej służby. Następnie zostaną położone na nowo instalacje pokładowe, a po zakończeniu tych prac zostanie wznowiony przegląd okrętu. Według wstępnych szacunków naprawa SNA Perle zostanie przeprowadzona przez 300 osób i potrwa 6 miesięcy (Koniec służby SNA Saphir, 2019-06-26).
Będziemy szczególnie uważni podczas prób morskich Perle i jego powrotu do służby, ponieważ celem jest odzyskanie jego zdolności operacyjnych i zapewnienie bezpieczeństwa marynarzom, którzy będą na nim służyć – podsumowała Florence Parly (Plany rozwoju Marine Nationale , 2020-10-22).