Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niepowodzenie misji Arianspace VV17

Astronautyka, Wypadki, 17 listopada 2020

Dziś, 17 listopada 2020 po starcie z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta nośna Vega w ramach misji VV17 miała dostarczyć na orbitę wokółziemską dwa satelity: SEOSAT-Ingenio dla European Spatial Agency i TARANIS dla francuskiego National Centre for Space Studies. Jednak po ośmiu minutach od startu i dotychczasowej prawidłowej pracy trzech stopni rakiety doszło do awarii stopnia czwartego, którego zadaniem było wprowadzenie satelitów na odpowiednie orbity.

Satelita TARANIS obserwuje niebieskie wyrzuty (blue jets) – wyładowania atmosferyczne skierowane w stronę górnych warstw atmosfery / Grafika: Arianespace

Centrum kierowania lotem zaobserwowało zmiany w trajektorii lotu czwartego stopnia i następnie utracono nad nim kontrolę, co spowodowało upadek na ziemię w terenie niezamieszkanym. Wstępna analiza wypadku wskazuje na problem w systemie aktywacji dyszy wylotowej czwartego stopnia. Prezes Arianespace, Stephane Israel poinformował o wykryciu błędu w montażu okablowania, co miało spowodować niepowodzenie misji. Błąd miał powstać w zakładach Avio we Włoszech i nie ma być spowodowany błędami projektowymi.

Silnik, który uległ awarii, został dostarczony przez Ukrainę. To RD-843 projektu KB Jużnoje, wyprodukowany przez Jużmasz. W jego konstrukcji wykorzystano komorę spalania sowieckiej strategicznej rakiety balistycznej R-36M.

SEOSAT-Ingenio miał być pierwszym hiszpańskim satelitą do obserwacji powierzchni ziemi, a TARANIS miał obserwować wyładowania atmosferyczne w górnych warstwach atmosfery Ziemi na wysokościach ponad 20 km. Satelity miały być wyniesione na orbity zsynchronizowane ze Słońcem o kącie nachylenia 98o do równika.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.