Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemiecki wysokoenergetyczny laser

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 29 stycznia 2021

BAAINBw (Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry) przyznało konsorcjum ARGE, składającemu się z MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall Waffe Munition GmbH, kontrakt na wykonanie, integrację i wsparcie testów demonstratora broni laserowej w środowisku morskim. Spółki otrzymają fundusze rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu milionów euro.

Demonstrator niemieckiego lasera zostanie w 2022 przetestowany w realistycznych warunkach po zamontowaniu na pokładzie niemieckiej fregaty rakietowej typu F124 Sachsen / Zdjęcie: MO Niemiec

MBDA Deutschland odpowiada za układ śledzenia celu, konsolę operatora oraz połączenie demonstratora broni laserowej z systemem dowodzenia i kierowania. Rheinmetall odpowiada za stanowisko broni laserowej, system naprowadzania wiązki, chłodzenie i integrację systemu broni laserowej z kontenerem demonstratora mieszczącego źródło promieniowania laserowego (Broń laserowa dla korwet K130, 2019-08-09).

Demonstrator ma zostać wyprodukowany, przetestowany i zintegrowany do końca 2021. Próby na pokładzie niemieckiej fregaty rakietowej typu F124 Sachsen mają się odbyć w 2022.

Umowa z BAAINBw jest ważnym krokiem na drodze do wdrożenia operacyjnego systemu laserów wysokoenergetycznych. Obie nasze spółki wykorzystają swoje mocne strony, aby projekt odniósł sukces w niemieckiej marynarce wojennej. Po zainstalowaniu demonstrator będzie też używany do testowania współdziałanie i funkcjonalności zestawu sensorów, systemu zarządzania walką i efektorów, a także do wypracowania zasad zwalczania celów – zauważa Doris Laarmann, szefowa działu rozwoju programów laserowych w MBDA Deutschland.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.