Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne 100 mln serbskiego importu do Iraku

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 31 sierpnia 2009

Serbski minister obrony, Dragan Sutanovac poinformował, że jego kraj podpisał kolejną umowę na dostawy wojskowe do Iraku, tym razem o wartości 100 mln USD.

Podpisanie umowy nastąpiło po wizycie ministra Sutanovaca w Bagdadzie. Ocenia się, że mogła ona dotyczyć również przedstawionych 5,56-mm karabinków Zastava M21, głęboko zmodernizowanych AK. Broń ta został już pozyskana przez siły zbrojne Serbii i Macedonii. 2000 egz. zamówiły w marcu 2008 także władze w Bagdadzie / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

To największa, importowa transakcja wojskowa Serbii w tym roku. Minister, wypowiadając się w radio B92, nie ujawnił jednak żadnych szczegółów umowy. Wcześniejsze wypowiedzi szefa resortu świadczą jednak o tym, że porozumienie dotyczy nie tylko dostaw sprzętu wojskowego, ale również szkoleń dla wojska i policji. Zamówienia będą realizowane przez 6 zakładów przemysłowych, zatrudniających łącznie ok. 6 tys. pracowników.

W ubiegłym roku oba kraje zawarły już umowę o wartości 230 mln USD. Również szczegóły tego porozumienia pozostały niejawne. Powszechnie jednak uważa się, że dotyczyło ono sprzedaży ok. 20-30 samolotów szkolenia wstępnego Lasta 95, amunicji, materiałów wybuchowych, a także broni strzeleckiej i przeciwpancernej. Kilka miesięcy temu Irakijczycy wyrażali również zainteresowanie opancerzonych pojazdem Lazar BVT 8808-SR (8x8) - połączeniem transportera opancerzonego i samochodu klasy MRAP (zobacz: Lazar dla Iraku?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.