Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordy Super Galaxy

Lotnictwo wojskowe, 14 września 2009

Wczoraj samolot transportowy C-5M Super Galaxy ustanowił 41 nieoficjalnych rekordów świata.


C-5M Super Galaxy Spirit of Normandy miesiąc temu brał udział w największej imprezie lotniczej w USA - Experimental Aircraft Association AirVenture w Oshkosh / Zdjęcia: USAF

Do rekordowego lotu samolot z 7-osobową załogą, dowodzoną przez mjr. Cory Bulrisa, wystartował z bazy Dover. Na jego pokładzie znajdowało się ładunek o masie 80,7 t (178 tys. funtów). Super Galaxy Spirit of Normandy (86-0013) wzniósł się z nim na wysokość 12 km w ciągu 28 min. Cały lot trwał półtorej godziny.

Na razie rekordy pozostają nieoficjalne. Organizatorzy przedsięwzięcia zamierzają jednak zarejestrować wczorajsze wyniki w National Aeronautic Association. Jego obserwatorzy byli obecni w bazie Dover w czasie bicia rekordów. Rekordy powinny zostać zarejestrowane w ciągu miesiąca.

Pobite rekordy należały wcześniej m.in. do rosyjskiego bombowca Tu-160 (jeden rekord z 1989) i amerykańskiego transportowca C-17A (6 rekordów z 1993).

Mjr Cory Bulris na co dzień jest dowódcą 436th Operations Program Integration Office. Załoga rekordowego C-5M składała się z żołnierzy i rezerwistów 512th Airlift Wing i 436th AW.

Lockheed Martin C-5M Super Galaxy to zmodernizowana wersja samolotu C-5A - jednego z największych (obok An-124 Rusłan) samolotów transportowych świata. Modernizacja, prowadzona od 1998 dotyczy nowej, cyfrowej awioniki (glass cockpit) i nowocześniejszych zespołów napędowych, pozwalających na zwiększenie prędkości wznoszenia o 38% i skrócenie drogi startu o 30%. Pierwszy C-5M został oblatany 19 czerwca 2006. Do 2016 Lockheed Martin ma dostarczyć USAF 52 C-5M. W bazie Dover stacjonują obecnie 3 zmodernizowane samoloty. Poza egzemplarzem rekordowym, także nr 85-0004 i 86-0025.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.