Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Następcy M113 do 2018

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 września 2009

Gen. Peter Chiarelli, zastępca szefa sztabu US Army poinformował, że wojska lądowe zamierzają pozyskać nowy bojowy wóz piechoty w ciągu najbliższej dekady. W 2018 powinien rozpocząć się proces zastępowania transporterów rodziny M113.

M113A3 z 1st Infantry Division, w Iraku w 2004. Amerykanie posiadają ok. 14 tys. transporterów M113 różnych wersji. Flotę tę dopełniają bwp Bradley oraz kołowe transportery opancerzone Stryker / Zdjęcie: US Army

Transportery rodziny M113 są najstarszymi technologicznie w arsenale amerykańskich wojsk lądowych. Pierwsze pojawiły się w służbie już w 1960. Mimo licznych modernizacji, dobrych własności trakcyjnych i możliwości pływania, pojazdy tego typu uznane są za nieperspektywiczne. Głównym powodem jest stosunkowo mała masa (13,5 t), co ogranicza możliwości zwiększenia odporności pancerza, oraz słabe uzbrojenie, składające się standardowo z wkm kalibru 12,7 mm.

Z tych powodów M113 miały zostać zastąpione jako pierwsze, w ramach programu Future Combat Systems, przez nową rodzinę załogowych pojazdów gąsienicowych. Ze względu na trudne do spełniania wymagania techniczne, program ich rozwoju został zlikwidowany w maju bieżącego roku, na fali szukania oszczędności budżetowych (zobacz: Strykery zamiast FCS?).

Jednocześnie dowództwo wojsk lądowych rozpoczęło przygotowania do pozyskania nowych wozów piechoty (Ground Combat Vehicle - GCV). Na początku września zakończyła się trzymiesięczna, wstępna faza prac koncepcyjnych. Według gen. Petera Chiarelli, przedsięwzięcia te nie doprowadziły do uzyskania konkretnego obrazu nowego pojazdu, ale do stworzenia zarysów wymogów taktyczno-technicznych.

3 września zaproszono do rozmów amerykańskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe. Jednodniowe panele, których celem jest określenie możliwości przemysłu, odbędą się w październiku i listopadzie.

US Army zamierza odebrać pierwsze egz. GCV już w 2018. Gen. Peter Chiarelli zaznaczył, że nowe pojazdy mają również zastąpić bwp Bradley, jednak dopiero wtedy, gdy wyczerpią się możliwości ich modernizacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.