Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza projekt Vertex

Przemysł lotniczy, 28 kwietnia 2021

W projekcie o nazwie Vertex Airbus wdraża funkcje autonomiczne do latającego laboratorium śmigłowcowego Flightlab. Nowe technologie mają na celu uproszczenie przygotowania misji i zarządzania nią, zmniejszenie obciążenia pracą pilotów i dalsze zwiększenie bezpieczeństwa lotu.

Stopniowa integracja nowych rozwiązań ze śmigłowcem H130 Flightlab w ramach projektu Vertex już się rozpoczęła / Zdjęcie: Airbus

Systemy autonomiczne, które zostaną zintegrowane z Flightlab to: czujniki wizyjne i algorytmy do rozpoznawania sytuacji i wykrywania przeszkód, układ sterowania lotem fly-by-wire dla ulepszonego autopilota i zaawansowany interfejs człowiek-maszyna w postaci ekranu dotykowego i wyświetlacza nahełmowego do monitorowania i sterowania podczas lotu.

Połączenie tych technologii umożliwi stworzenie systemu, który będzie mógł zarządzać nawigacją i przygotowaniem trasy, automatycznym startem i lądowaniem, a także lotem po określonej trasie. Stopniowa integracja nowych rozwiązań ze śmigłowcem H130 Flightlab już się rozpoczęła, a pełna funkcjonalność ma być poddana testom w powietrzu w 2023. Z innowacji skorzysta projekt Urban Air Mobility, jako niezbędnego kroku w kierunku autonomicznego lotu śmigłowca.

W celu dopracowania nowych technologii korzystamy z naszego latającego laboratorium, które jest niezależne od statku powietrznego. Stanowi ono dogodne i wydajne stanowisko testowe, wspierające rozwój przyszłych autonomicznych systemów, w które mogłyby w przyszłości zostać wyposażone śmigłowce Airbusa i statki powietrzne kategorii (e)VTOL – powiedziała Grazia Vittadini, dyrektor Airbusa ds. technologii.

Misją Airbusa nie jest rozwój zdolności autonomicznych jako cel sam w sobie, lecz badanie autonomicznych technologii w połączeniu z innymi innowacjami. W ten sposób jest w stanie oceniać potencjał usprawnienia przyszłych produktów, a jednocześnie wykorzystać nowe możliwości do dalszej poprawy bezpieczeństwa statków powietrznych.

Projekt Vertex prowadzi Airbus UpNext, spółka zależna Airbusa utworzona w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie demonstratorów w sposób szybki i w odpowiedniej skali, testowanie, doskonalenie i ocenę nowych produktów i usług, które zawierają przełomowe rozwiązania technologiczne (Airbus ujawnia śmigłowiec Flightlab , 2021-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.