Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Speeder na paliwo z powietrza

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 10 czerwca 2021

JetPack Aviation poinformował, że współpracuje z Prometheus Fuels nad wykorzystaniem technologii Titan Fuel Forge do wytwarzania zeroemisyjnego paliwa napędzającego jednomiejscowy samolot (latający motocykl) Speeder VTOL. Rewolucyjna technologia polega na wytwarzaniu paliwa z powietrza poprzez wyodrębnianie za pomocą zastrzeżonego procesu węgla atmosferycznego z cząsteczek dwutlenku węgla (CO2). Powstałe w ten sposób węglowodory można przetworzyć na dowolny rodzaj paliwa.

Głównym wyzwaniem związanym z uzyskiwaniem paliwa z powietrza jest możliwość produkcji węglowodorów na skalę, która uczyni to opłacalnym ekonomicznie. Prometheus Fuels twierdzi, że to już się udało. Przedsiębiorstwo spodziewa się, że jeszcze w tym roku będzie mogło sprzedawać zatwierdzoną przez regulatora benzynę do pojazdów lądowych w Kalifornii. Paliwo lotnicze chce zacząć dostarczać w 2022. W sprzedaży detalicznej ma ono kosztować o cent mniej za galon niż standardowe paliwo typu A.

Wizja latającego motocykla Speeder VTOL / Ilustracja: JetPack Aviation

JetPack twierdzi, że niedawno zakończył wstępny program testów w locie z pełnowymiarowym prototypem Speedera. Ma on udźwig ok. 270 kg, co zapewni użyteczność w różnych zastosowaniach. Pojazd ma latać zarówno autonomicznie, jak i z pasażerem-pilotem. Speeder VTOL będzie mógł operować z lądowisk o rozmiarach zaledwie 3 x 3 m. Ma rozwijać prędkość do 400 km/h. Jego zasięg ma wynosić 240 do 400 km zależnie od profilu lotu, zaś długotrwałość lotu ma się mieścić w zakresie od 45 do 80 minut. Seryjny Speeder ma kosztować 380 tys. USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.