Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5000 nowych Beryli dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 września 2009

22 września MON oficjalnie poinformowało o złożonym w radomskiej Fabryce Broni zamówieniu na ponad 5 tysięcy zmodyfikowanych karabinków wz. 96 Beryl i subkarabinków wz. 96 Mini Beryl za ok. 24 mln zł.

Zmodernizowany 5,56-mm karabinek automatyczny wz. 96 Beryl z nową kolbą, zestawem szyn montażowych i chwytem. Broń została pomalowana w barwy maskujące i dostarczana w komplecie z zestawem czterech farb kamuflażowych

Jest to kolejna partia Beryli zakupiona w tym roku, pierwsza obejmowała 1912 karabinków wz. 96 (patrz: Zamówienia w MON - omówienie). W ramach nowego kontraktu Fabryka Broni ma dostarczyć 4490 karabinków automatycznych wz. 96 Beryl (3530 dla Wojsk Lądowych, 91 dla Sił Powietrznych oraz 869 dla Dowództwa Garnizonu Warszawa), 607 subkarabinków wz. 96 Mini Beryl (520 dla Wojsk Lądowych, 87 dla Żandarmerii Wojskowej), 15 karabinków wz. 96 Beryl-szkolny oraz 24 karabinków wz. 96 Beryl-przekrój. Tym samym całkowita liczba zamówionych w 2009 przez Wojsko Polskie karabinków automatycznych wz. 96 przekroczy 7 tysięcy, co jest największym jednorazowym zakupem tej broni od chwili jej wprowadzenia do uzbrojenia w 1997. Dla przypomnienia, w 2008 armia odebrała 3216 Beryli (plus 35 karabinków Beryl-szkolny i 40 Beryl-przekrój) oraz 552 Mini Beryli (patrz: Zakupy Beryli i UKM-2000P). Łączna liczba karabinków Beryli i Mini Beryl w Wojsku Polskim szacowana jest na około 35 tysięcy.

Nowa odmiana subkarabinka wz. 96 Mini Beryl. Choć wprowadzono go w pierwszej kolejności do oddziałów Żandarmerii Wojskowej, to jednak w coraz większej liczbie (607 w 2009, 552 w 2008) trafia do Wojsk Lądowych, zastępując w nich pistolety maszynowe wz. 84P i PM98

Obecny kontrakt dotyczy w większości broni zmodyfikowanej (wszystkie Mini Beryle i 80% Beryli), zaopatrzonej w kolbę o regulowanej długości, półprzezroczyste zielone magazynki z tworzywa sztucznego, ergonomiczny chwyt pistoletowy, chwyt przedni, pas trójpunktowy, powiększone dźwignie manipulatorów oraz zestaw uniwersalnych szyn montażowych (amerykańskiego standardu MIL-STD-1913), mocowany w miejscu łoża oraz nakładki na rurę gazową, której badania zakończyły się w maju bieżącego roku (patrz: Zmodernizowane Beryle). Wszystkie dodatkowe elementy są produkowane w Polsce.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.