Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ORP Błyskawica w nowym kamuflażu

Historia, Marynarka wojenna, 10 lipca 2021

Legendarny okręt-muzeum, weteran II wojny światowej, niszczyciel ORP Błyskawica – ozdoba gdyńskiego Skweru Kościuszki i Nabrzeża Pomorskiego, powrócił po remoncie w Stoczni Wojennej PGZ na swoje stałe miejsce.

ORP Błyskawica w najnowszym wojennym malowaniu kamuflażowym z 1942 – Admirality Dark Distruptive, gotowa po remoncie na przyjęcie zwiedzających Gdynię

Zbudowany w Anglii jeden z dwóch nowoczesnych polskich niszczycieli wprowadzonych do linii w 1937, tuż przed tragicznym wrześniem 1939, a następnie ewakuowanych do Wielkiej Brytanii – jest wielką atrakcją Gdyni. Od 10 lipca 2021 Błyskawica – pływająca część ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej ponownie zostanie oddana zwiedzającym. Okręt został odmłodzony i odmalowany w nowym stylu – w pieczołowicie odtworzonym kamuflażu wojennym z okresu jesieni 1942 roku – Admirality Dark Distruptive, kiedy jednostka na wodach Morza Śródziemnego, osłaniając operację desantową aliantów w Afryce Północnej o kryptonimie Torch (Pochodnia), ze sporą daniną krwi odpierała ataki niemieckich samolotów. Pierwszy z zamówionych w Anglii nowoczesnych niszczycieli – ORP Grom zatonął wraz z częścią załogi (uratowano 159 marynarzy) pod Narvikiem podczas kampanii norweskiej 4 maja 1940 – trafiony bombami Heinkla 111 w Rombakkenfjordzie.

Kolorowane zdjęcie wojenne niszczyciela Błyskawica w innym wojennym kamuflażu segmentowym z innego okresu II wojny światowej / Zdjęcia: Muzeum Marynarki Wojennej

Błyskawica wróciła do Polski w 1947. Od 1 maja 1976 jest okrętem muzeum zakotwiczonym w Gdyni. Zastąpiła eksponowany w tym  miejscu inny historyczny polski niszczyciel – ORP Burza, zbudowany we Francji, który niestety nie został zachowany, ale pocięty na złom.

ORP Błyskawicę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 13:00 (ostatnie wejście 12:15) i 14:00 – 18:00 (ostanie wejście 17:15).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.