Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamówienie na saperskie Buffalo

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 września 2009

W poniedziałek Force Protection oraz dowództwo wojsk pancernych i samochodowych US Army (TACOM), podpisały umowę o dostawie kolejnej partii pojazdów saperskich Buffalo MPCV. 48 wozów będzie kosztować prawie 53 mln USD.

Poniedziałkowe zamówienie zostanie zrealizowane do końca września 2010. Zwiększy również przyszłoroczną produkcję tych pojazdów do ok. 100 egz. / Zdjęcie: Force Protection

Buffalo Mine Protected Clearance Vehicles to rozwinięcie południowoafrykańskich samochodów patrolowych Casspir 4x4. Amerykanie wydłużyli pojazd, dodali dodatkową parę kół jednych i zwiększyli osłonę pancerną, przystosowując pojazd do zadań saperskich - likwidowania ładunków improwizowanych.

Buffalo ma maksymalną masę 36 t (Casspir 11-15 t). Został wyposażony m.in. w 10-metrowy wysięgnik, którym załoga z wnętrza wozu może rozpoznawać i niszczyć IED.

Buffalo MPCV dowiodły, że zapewniają odpowiednią ochronę załodze. W prezentowanym pojeździe, mimo utraty przedniej osi i części opancerzenia prętowego - chroniącego przed pociskami z granatników przeciwpancernych - nie doszło do zniszczenia kadłuba. Zapewnia on przeżycie załogi, w przypadku najechania kołem na ekwiwalent 21 kg trotylu i wybuch pod kadłubem 14 kg TNT / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Pentagon zamówił kilkaset pojazdów tego typu. W połowie ubiegłego roku Force Protection dostarczyła 200. maszynę tego typu. O ile większość poprzednich zamówień związana była z Irakiem (pierwsze 9 egz. trafiło tam już w 2003), obecne ma wzmocnić pododdziały saperskie w Afganistanie, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony (zobacz: Kolejne posiłki do Afganistanu?). Miny i improwizowane ładunki wybuchowe są bowiem najczęstszą przyczyną strat w formacjach zagranicznych w tym kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.