Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot Tritona IFC-4

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 30 lipca 2021

Wczoraj, 30 lipca 2021, personel Naval Air Systems Command z bazy Patuxent River przeprowadził pierwszy lot bezzałogowego statku latającego MQ-4C Triton w ulepszonej konfiguracji sprzętu i oprogramowania IFC-4, umożliwiającej wyposażenie go w wiele różnorodnych urządzeń obserwacyjnych i wywiadowczych. Jest to jeden z elementów planu zakładającego wyposażenie US Navy w nowy sprzęt służący do wywiadu, obserwacji, rozpoznania i targetingu (wyboru celów i sposobów ich niszczenia). Podczas oblotu sprawdzono własności pilotażowe bezzałogowca. 

Bsl MQ-4C Triton mają docelowo zastąpić m.in. samoloty EP-3E Aries, służące do rozpoznania elektromagnetycznego / Zdjęcie: US Navy

W pracach modyfikacyjnych, trwających 30 miesięcy, brali udział także specjaliści z przedsiębiorstw amerykańskich i australijskich. – Dzisiejszy lot jest znaczącym kamieniem milowym dla programu […] i dowodzi, że dokonaliśmy znacznych postępów w modernizacji Tritona i co przybliża nas do osiągnięcia przez niego wstępnej zdolności operacyjnej w 2023 – powiedział kierownik projektu kpt. Dan Mackin.

Obecnie dwa bsl MQ-4C w konfiguracji IFC-3 wspierają działania jednostek 7. Floty US Navy. Tritony przydzielone do Unmanned Patrol Squadron 19 (eskadry bezzałogowców rozpoznawczych) służą także do rozwoju koncepcji operacyjnej bsl klasy MALE w środowisku morskim.

MQ-4C Triton miał już ogromny pozytywny wpływ na operacje w obszarze działań United States Indo-Pacific Command i będzie nadal wykonywał zadania wywiadu, obserwacji i rozpoznania, które są szczególnie krytyczne dla interesów USA i zwiększenia zaangażowania na Pacyfiku – dodał kpt. Mackin (Elephant walk z Tritonami, 2020-04-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.