Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało kontrakt o wartości ok. 250 mlm GBP pozwalający sfinansować postęp w projektowaniu i rozwoju wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji Tempest. Umowa oficjalnie rozpoczyna fazę koncepcji i oceny.
Program jest realizowany przez Zespół Tempest, składający się z MBDA UK, BAE Systems, Leonardo UK i Rolls-Royce oraz brytyjskiego resortu obrony. W ramach zawartego kontraktu na fazę koncepcyjną i oceny partnerzy opracują szereg cyfrowych koncepcji, wprowadzając nowe narzędzia i techniki do projektowania, oceny i kształtowania ostatecznego projektu i wymagań dotyczących zdolności Tempesta.
Ben Wallace, brytyjski sekretarz stanu ds. obrony, powiedział: Zawarty kontrakt to ważny krok w kierunku zaprojektowania i zbudowania nowego wielozadaniowego samolotu bojowego, który wzmocni nasz i tak już mający wiodącą pozycję na świecie przemysł i zapewni nam bezpieczeństwo przez resztę stulecia. Kontrakt, który dziś ogłosiłem, poprzedza inwestycję w wysokości 2 miliardów funtów w ciągu 4 lat i zapewni utrzymanie tysięcy miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii. Będziemy teraz współpracować z partnerami, aby stworzyć właściwą koncepcję i uruchomić ten niezwykle ambitny projekt. Nie popełnimy błędu: pozostaniemy w czołówce, jeśli chodzi o lotnictwo wojskowe.
Tempest będzie pionierem najnowocześniejszych technologii, w tym wspomaganych przez sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i systemy autonomiczne. Takie podejście ma pozwolić sprostać wymogom przyszłych konfliktów i umożliwić operowanie w połowie następnej dekady.
Ostatnie badania przeprowadzone przez PwC wskazują, że program Tempest przyniesie znaczące korzyści wszystkim regionom Wielkiej Brytanii, stymulując kluczowe inwestycje, produktywność, umiejętności i innowacje. Przysporzy szacunkowo 26,2 mld GBP brytyjskiej gospodarce, stworzy miejsca pracy o wysokiej produktywności – o 78% wyższej niż średnia krajowa w Wielkiej Brytanii – i pozwoli utrzymywać średnio 21 000 miejsc pracy rocznie.
Londyn zakłada, że program Tempest jest w stanie stymulować badania i rozwój w najbardziej potrzebujących regionach W. Brytanii i generować dla nich szersze korzyści gospodarcze, przy czym 70% jego wartości ma powstawać w północno-zachodniej, południowo-zachodniej i wschodniej Anglii (Makieta FCAS Tempest, 2021-03-30).