Czeskie wojska lądowe przejęły oficjalnie pierwsze 17 transporterów opancerzonych Pandur II. Wzmocnią one czeski kontyngent w Afganistanie.
Czesi zamówili 199 Pandurów II w 2003. Problemy z terminowością i jakością dostaw ze strony Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzueg (SSF) - spółki należącej do amerykańskiej General Dynamics Land Systems Europe - spowodowały jednak, że rząd zerwał kontrakt w grudniu 2007 (zobacz: Czechy wypowiedziały umowę na dostawę Pandurów). Na parkingu producenta pozostała nieodebrana pierwsza partia 17 wozów, odrzuconych ze względu na niespełnienie niemal co czwartego z 93 wymogów użytkownika.
Ostatecznie obie strony zgodziły się na dostawy 107 wozów za mniejszą cenę jednostkową, a 16 marca przedstawiciele Defendia CZ - głównego, rodzimego wykonawcy zlecenia - oraz ministerstwa obrony w Pradze, podpisali umowę w tej sprawie. Wartość kontraktu wyniosła 14,4 mld koron, czyli nieco ponad 2 mld zł lub 685 mln USD (zobacz: Zakup czeskich Pandurów).
Zakładano wtedy, że pierwsza dostawa - pojazdów przygotowanych do wysyłki w 2007 - nastąpi w połowie roku, a niedługo po tym, zostaną one przetransportowane do Afganistanu. Plan ten został jednak nieco opóźniony i pierwsze pojazdy przekazano dopiero 30 sierpnia.
Oficjalna uroczystość odbyła się w wojskowych zakładach remontowych VOP-025, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli kilku czeskich zakładów, do których - jako poddostawców - trafi ok. 40% wartości kontraktu.
72 pojazdy będą dostarczone w wariancie standardowym, z bezzałogową wieżą Israeli Rafael Advanced Defence Systems Samson RCWS-30, uzbrojoną w armatę ATK MK44 30/40 mm Bushmaster II kalibru 30 mm oraz km. W przyszłości zostaną one doposażone w 2 ppk Spike, montowane w kontenerze po lewej stronie wieży. Pozostałe odmiany do wozy dowódcze (11 egz.), rozpoznania (8), rozpoznania artyleryjskiego z radarem pola walki (8), medyczne (4) i zabezpieczenia technicznego (4).
Umowie towarzyszy offset w wysokości 150% wartości kontraktu. VOP-025 będzie również współpracował z SSF w zakresie prac badawczo-rozwojowych/