Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pandury w czeskim wojsku

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 05 października 2009

Czeskie wojska lądowe przejęły oficjalnie pierwsze 17 transporterów opancerzonych Pandur II. Wzmocnią one czeski kontyngent w Afganistanie.

Czescy dowódcy na tle jednego z dostarczonych z Austrii Pandurów II

Czesi zamówili 199 Pandurów II w 2003. Problemy z terminowością i jakością dostaw ze strony Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzueg (SSF) - spółki należącej do amerykańskiej General Dynamics Land Systems Europe - spowodowały jednak, że rząd zerwał kontrakt w grudniu 2007 (zobacz: Czechy wypowiedziały umowę na dostawę Pandurów). Na parkingu producenta pozostała nieodebrana pierwsza partia 17 wozów, odrzuconych ze względu na niespełnienie niemal co czwartego z 93 wymogów użytkownika.

Ostatecznie obie strony zgodziły się na dostawy 107 wozów za mniejszą cenę jednostkową, a 16 marca przedstawiciele Defendia CZ - głównego, rodzimego wykonawcy zlecenia - oraz ministerstwa obrony w Pradze, podpisali umowę w tej sprawie. Wartość kontraktu wyniosła 14,4 mld koron, czyli nieco ponad 2 mld zł lub 685 mln USD (zobacz: Zakup czeskich Pandurów).

Zakładano wtedy, że pierwsza dostawa - pojazdów przygotowanych do wysyłki w 2007 - nastąpi w połowie roku, a niedługo po tym, zostaną one przetransportowane do Afganistanu. Plan ten został jednak nieco opóźniony i pierwsze pojazdy przekazano dopiero 30 sierpnia.

Kadłub Pandura II w VOP-025. Zakłady te - podobnie jak VOP-26 - będą montowały pozostałe z zamówionych 107 transporterów opancerzonych / Zdjęcia: MO Czech

Oficjalna uroczystość odbyła się w wojskowych zakładach remontowych VOP-025, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli kilku czeskich zakładów, do których - jako poddostawców - trafi ok. 40% wartości kontraktu.

72 pojazdy będą dostarczone w wariancie standardowym, z bezzałogową wieżą Israeli Rafael Advanced Defence Systems Samson RCWS-30, uzbrojoną w armatę ATK MK44 30/40 mm Bushmaster II kalibru 30 mm oraz km. W przyszłości zostaną one doposażone w 2 ppk Spike, montowane w kontenerze po lewej stronie wieży. Pozostałe odmiany do wozy dowódcze (11 egz.), rozpoznania (8), rozpoznania artyleryjskiego z radarem pola walki (8), medyczne (4) i zabezpieczenia technicznego (4).

Umowie towarzyszy offset w wysokości 150% wartości kontraktu. VOP-025 będzie również współpracował z SSF w zakresie prac badawczo-rozwojowych/


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra