Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakup czeskich Pandurów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 marca 2009

Martin Bartak, zastępca ministra obrony Czech i Juraj Urban, przedstawiciel Defendia CZ, podpisali wczoraj umowę na dostawy 107 transporterów opancerzonych Pandur II dla czeskich wojsk lądowych.

Prototyp czeskiej wersji Pandura II, jeszcze bez malowania, wymaganego przez odbiorcę. Jeżeli pierwsza partia wozów przejdzie testy zdawczo-odbiorcze, zostaną one natychmiast wysłane do Afganistanu. Podobnie jak nasze Rosomaki, Pandury, wyposażone w wieżę RCWS-30 izraelskiego Rafaela, powinny zapewnić znaczne wzmocnienie siły ognia czeskich formacji ekspedycyjnych i zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo żołnierzy desantu

Jest to sfinalizowanie procesu, który został zapoczątkowany w 2003, jeszcze przez poprzedni, socjalistyczny rząd, podpisaniem umowy o dostawie 199 pojazdów. Problemy z terminowością i jakością dostaw ze strony Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzueg (SSF) - spółki należącej do amerykańskiej General Dynamics Land Systems Europe - spowodowały jednak, że nowy gabinet zerwał w grudniu 2007 porozumienie (zobacz: Czechy wypowiedziały umowę na dostawę Pandurów). Ostatecznie obie strony zgodziły się na dostawy 107 wozów za mniejszą cenę, a na początku marca praski rząd wydał zgodę na transakcję (zobacz: Pandury i Land Rovery dla Czech).

Podpisana wczoraj umowa przewiduje dostawy pierwszych, wyprodukowanych już 17 pojazdów w połowie bieżącego roku, a ostatnich - w 2013. Pierwsza partia Pandurów została już zmodyfikowana pod kątem wymogów strony czeskiej (przy czym odbiorca zrezygnował z części mniej istotnych wymagań). Jeżeli przejdą one pomyślnie testy zdawczo-odbiorcze, część z nich zostanie natychmiast wysłana do Afganistanu.

Wartość umowy ustalono ostatecznie na 14,4 mld koron (nieco ponad 2 mld zł lub 685 mln USD), a offsetu na 18 mld koron, z czego 40% ma dotyczyć bezpośrednich dostaw sprzętu wojskowego. Czeskie władze szacują, że projekt stworzy w tym kraju ok. 4 tys. miejsc pracy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.