Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty zostaną w Izraelu?

Strategia i polityka, 11 października 2009

Jutro rozpoczynają się izraelsko-amerykańskie ćwiczenia Juniper Cobra 2009. Ćwiczący będą odpierać symulowany atak rakietowy z Iranu i Syrii.

W manewrach na Pustyni Negev, które potrwają od poniedziałku do piątku weźmie udział ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy, głównie z bazy pod Stuttgartem, obsługujących m.in. zestawy przeciwrakietowe Patriot PAC-3 i THAAD. Z Morza Śródziemnego będzie ich wspierać 15 okrętów z uzbrojeniem rakietowym i systemami Aegis. Strona izraelska wypróbuje swe systemy antyrakietowe średniego zasięgu Arrow 2 i krótkiego zasięgu Sling David (Proca Dawida).

Przebieg ćwiczeń będzie nadzorować dowódca 6. Floty US Navy adm. Mark Fitzgerald oraz przedstawiciele EUCOM i US Missile Defense Agency. Ze strony izraelskiej ćwiczeniami dowodzić będzie dowódca Air Defense Division wojsk lotniczych Izraela, gen. bryg. Doron Gavish. Ćwiczący będą odpierać symulowany atak z Iranu i Syrii wspierany przez jednostki Hezbollahu. Testowana będzie współpraca systemów izraelskich i amerykańskich. Niedawno, w czasie próby w USA okazało się, że zawiodła transmisja danych między systemami i antyrakieta Arrow 2 nie została więc wystrzelona.

Od pewnego czasu trwają rozmowy dotyczący pozostawienia w Izraelu po zakończeniu ćwiczeń kilku baterii Patriot PAC-3. Jest bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Tel Awiw liczy też na to, że kilka wyposażonych w systemy Aegis okrętów US Navy pozostanie u wybrzeży Izraela. W październiku 2008 na Pustyni Negev Amerykanie umieścili radar systemu antyrakietowego THAAD - AN/TPY-2 (Izrael modyfikuje system ostrzegania przed atakiem rakietowym).

Izrael najbardziej zyskał na zmianach amerykańskich planów antyrakietowych. Rezygnacja z rozwijania systemu dalekiego zasięgu opartego na antyrakietach GBI i oparcie nowego systemu na przeciwrakietach SM-3 bazujących obecnie na okrętach (Nie będziemy tarczą?, RAPORT 10/2009), a w przyszłości także na lądzie, oznacza potencjalne wzmocnienie ochrony terytorium Izraela przed atakiem z Iranu. Atak taki jest możliwy z powodów ideologicznych, lub jako odpowiedź na ewentualny izraelski atak na irańskie instalacje atomowe. Teheran grozi w takim wypadku także uderzeniem na bazy amerykańskie na Bliskim Wschodzie i w Europie. I właśnie ich ochrona jest teraz podstawowym celem rozwoju globalnego systemu antyrakietowego. USA

Juniper Cobra to cykliczne ćwiczenia amerykańskich i izraelskich wojsk przeciwlotniczych i antyrakietowych. Odbywają się co 2 lata. Według amerykańskich dowódców, częstsze ćwiczenia nie są możliwe ze względu na skalę niezbędnych przygotowań.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.