Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael modyfikuje system ostrzegania przed atakiem rakietowym

17 października 2008

Na zamówienie Israel Air Force powstaje system informatyczny, który precyzyjnie będzie określał miejsce uderzenia rakiet balistycznych. Pozwoli to na zbudowanie bardziej efektywnego systemu ochrony ludności.

Obecnie Izrael podzielony jest na 10 rejonów - w każdym z nich znajdują się specjalne schrony dla zamieszkujących je ludzi. Jeśli atak rakietowy jest skierowany na dany rejon, to w nich kryją się jego mieszkańcy. Zmodyfikowany system ma składać się od przyszłego roku z 27 rejonów, a docelowo - najwcześniej za 1,5 roku - ma ich być aż 100. Dzięki temu mieszkańcy zagrożonego rejonu będą mieli bliżej do schronów i ich ochrona będzie bardziej efektywna. Teoretycznie mniejszy będzie zaś psychologiczny efekt ataku, bo mniej ludzi będzie odrywanych od zwykłych zajęć.

Do niedawna Izrael wykorzystywał system ostrzegania o ataku rakietowym powstały w okresie operacji Pustynna Burza. Dopiero w okresie wojny libańskiej w 2006 nieco zmodyfikowano ten system. Teraz modyfikacja będzie znacznie poważniejsza. Opracowywany system ostrzegania będzie wykorzystywać dane z wielu różnych sensorów - radiolokacyjnych, elektrooptycznych i innych. Jeden z nich to amerykański radar (FBX-T) AN/TPY-2 o zasięgu 1900 km, który w następnym miesiącu ma rozpocząć służbę na pustyni Negev (początkowo umieszczono go w bazie IAF Nevatim, radar funkcjonuje w amerykańskim systemie antyrakietowym, w 2006 taki sam radar umieszczono na północy Japonii, wkrótce ma tam zostać zainstalowany kolejny radar). Według nieoficjalnych informacji, dwa inne, bardzo duże izraelskie radary rozmieszczono 2 tygodnie temu niedaleko ośrodka badań jądrowych w Dimonie.

Nowy system ostrzegania będzie nie tylko precyzyjnie obliczał trajektorię i miejsce upadku głowicy rakietowej, ale także obliczał dane dla systemów obrony antyrakietowej. Budowany jest przede wszystkim do obrony przed atakiem rakiet balistycznych bliskiego i średniego zasięgu z Syrii i Iranu.

Równocześnie z unowocześnianiem systemów elektronicznych, trwa modyfikowanie systemów ostrzegania dźwiękowego. Już teraz prawie 100% obszaru Izraela jest w zasięgu ich syren.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.