Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael modyfikuje system ostrzegania przed atakiem rakietowym

17 października 2008

Na zamówienie Israel Air Force powstaje system informatyczny, który precyzyjnie będzie określał miejsce uderzenia rakiet balistycznych. Pozwoli to na zbudowanie bardziej efektywnego systemu ochrony ludności.

Obecnie Izrael podzielony jest na 10 rejonów - w każdym z nich znajdują się specjalne schrony dla zamieszkujących je ludzi. Jeśli atak rakietowy jest skierowany na dany rejon, to w nich kryją się jego mieszkańcy. Zmodyfikowany system ma składać się od przyszłego roku z 27 rejonów, a docelowo - najwcześniej za 1,5 roku - ma ich być aż 100. Dzięki temu mieszkańcy zagrożonego rejonu będą mieli bliżej do schronów i ich ochrona będzie bardziej efektywna. Teoretycznie mniejszy będzie zaś psychologiczny efekt ataku, bo mniej ludzi będzie odrywanych od zwykłych zajęć.

Do niedawna Izrael wykorzystywał system ostrzegania o ataku rakietowym powstały w okresie operacji Pustynna Burza. Dopiero w okresie wojny libańskiej w 2006 nieco zmodyfikowano ten system. Teraz modyfikacja będzie znacznie poważniejsza. Opracowywany system ostrzegania będzie wykorzystywać dane z wielu różnych sensorów - radiolokacyjnych, elektrooptycznych i innych. Jeden z nich to amerykański radar (FBX-T) AN/TPY-2 o zasięgu 1900 km, który w następnym miesiącu ma rozpocząć służbę na pustyni Negev (początkowo umieszczono go w bazie IAF Nevatim, radar funkcjonuje w amerykańskim systemie antyrakietowym, w 2006 taki sam radar umieszczono na północy Japonii, wkrótce ma tam zostać zainstalowany kolejny radar). Według nieoficjalnych informacji, dwa inne, bardzo duże izraelskie radary rozmieszczono 2 tygodnie temu niedaleko ośrodka badań jądrowych w Dimonie.

Nowy system ostrzegania będzie nie tylko precyzyjnie obliczał trajektorię i miejsce upadku głowicy rakietowej, ale także obliczał dane dla systemów obrony antyrakietowej. Budowany jest przede wszystkim do obrony przed atakiem rakiet balistycznych bliskiego i średniego zasięgu z Syrii i Iranu.

Równocześnie z unowocześnianiem systemów elektronicznych, trwa modyfikowanie systemów ostrzegania dźwiękowego. Już teraz prawie 100% obszaru Izraela jest w zasięgu ich syren.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.