Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wycofanie UH-1 Gwardii Narodowej

12 października 2009

Przedstawiciele US Army poinformowali, że 2 października odbyła się uroczystość wycofania ze służby ostatniego śmigłowca wielozadaniowego UH-1 Iroquis. Śmigłowce tego typu rozpoczęły służbę w 1959.

Jednostki operacyjne US Army pozbyły się Huey`ów już dawno. Śmigłowce służyły jednak, aż do końca września, w oddziałach Gwardii Narodowej

Śmigłowce Huey stały się jednym z symboli amerykańskich sił zbrojnych. Kojarzone są przede wszystkim z wojną w Wietnamie, gdzie wykorzystano je po raz pierwszy bojowo na masową skalę. Wyprodukowano ich ok. 15 tys., z czego połowa służyła właśnie w Indochinach. Uroczystość z 2 października, w Fort Myer, stała się okazją do wspominania tego okresu, a szczególnie odporności i niezawodności tego modelu.

Ceremonia wycofania ostatniego UH-1 Iroquis. Po lewej stronie jego następca, UH-60 Black Hawk / Zdjęcia: US Army

W jednostkach lotniczych Gwardii Narodowej UH-1 pojawiły się na początku lat 1970., po wycofywaniu ich z oddziałów operacyjnych. Zastąpiły przestarzałe CH-37 i UH-34.

Od tego czasu liczba Huey`ów GN oscylowała wokół 1500 egz., mimo, że od końca lat 1970. zaczęły być zastępowane przez pierwsze modele Black Hawków. Dopiero w ostatnich latach, wraz z kończeniem się resursów, ich liczba zaczęła skokowo spadać.


Drukuj Góra