Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwko eksportowi uzbrojenia

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 października 2009

29 listopada odbędzie się w Szwajcarii referendum na temat zakazu eksportu uzbrojenia. Występująca z taką propozycją Grupa na Rzecz Szwajcarii Bez Armii, uważa, że miejscowa broń może dostać się w rejony konfliktów zbrojnych.

Będzie to już trzecie głosowanie w tej sprawie od 1972. W ostatnim referendum, w 1997, wniosek o zakaz eksportu uzbrojenia poparł zaledwie co czwarty Szwajcar. Prawdopodobnie także i teraz wynik będzie podobny. Za odrzuceniem propozycji zdecydowanie opowiada się rząd.

Inicjatorzy głosowania zdołali jednak zebrać w 2007 ponad 109 tys. głosów i doprowadzić do ogólnonarodowego referendum. Żądają zakazu eksportu broni i wyposażenia wojskowego, z wyłączeniem broni myśliwskiej, sportowej, systemów do rozminowania oraz niezbędnej do ochrony ludności. W praktyce zakaz eksportu odnosiłby się do samolotów szkolnych, broni strzeleckiej oraz sprzętu, wycofanego z uzbrojenia szwajcarskich sił zbrojnych.

Pacyfiści argumentują, że dotychczasowe ograniczenia eksportu są zbyt liberalne. Zabraniają wysyłania sprzętu wojskowego w rejony walk, rządom, które łamią prawa człowieka oraz otrzymującym pomoc humanitarną, a także nie gwarantującym, że broń zostanie odsprzedana innym krajom. Powołują się przy tym na wydarzenia, w których szwajcarskie uzbrojenie zostało jednak użyta w konfliktach. Przykładem może być Czad, który w ubiegłym roku uzbroił i wykorzystał przeciwko rebeliantom szkolnego Pilatusa PC-9 (zobacz: Szwajcarskie problemy z bronią).

Pacyfiści proponują, by jednocześnie z wprowadzeniem zakazu eksportu, wprowadzić rządową pomoc dla kantonów Nidwalden, Zurich, Thurgau, Bern and Lucerne, które najbardziej ucierpiałyby na zmniejszeniu zamówień wojskowych.

Władze argumentują, że obecnie istniejące przepisy są wystarczające, a przypadki trafienia szwajcarskiej broni w rejony konfliktów, sporadyczne. Wprowadzenie zakazu eksportu może natomiast doprowadzić do utraty ok. 5100 miejsc pracy w zakładach produkcji specjalnej.

Według lokalnych mediów, w rekordowym pod tym względem 2008, Szwajcaria sprzedała broń o wartości 695 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.