Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia kupuje dwa C295

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 16 października 2021

Serbia planuje zakup co najmniej dwóch samolotów transportowych C295. Zamierza też zamówić większą liczbę śmigłowców H145. Taki jest bilans rozmów ministra obrony Serbii – Nebojszy Stefanovicia i dyrektora generalnego do spraw uzbrojenia hiszpańskiego resortu obrony – admirała Santiago Ramona Gonzaleza Gomeza toczonych w Belgradzie przed otwarciem salonu przemysłu zbrojeniowego Partner 2021. Hiszpania była na nim jednym z liczących się wystawców zagranicznych.

Finałem belgradzkich rozmów ministra obrony – Nebojszy Stefanovicia i dyrektora generalnego do spraw uzbrojenia hiszpańskiego resortu obrony – admirała Santiago Ramona Gonzaleza Gomeza, było MoU początkujące procedurę zakupu dwóch transportowców C295 / Zdjęcie: Rząd Republiki Serbii

Stefanović poinformował media, że dwa nowe transportowce zostaną wyprodukowane przez Construcciones Aeronauticas (część koncernu Airbus) w zakładach w Sewilli w Andaluzji. Mają wzmocnić znacząco potencjał lotniczej części Vojska Srbije. Będą służyć nie tylko do transportu sprzętu i ludzi czy operacji desantowych, ale umożliwią także serbskim siłom zbrojnym uczestnictwo w międzynarodowych misjach na całym świecie.

Z politycznego punktu widzenia nabycie C295 ma być ważnym elementem rozwijającej się od pewnego czasu współpracy Serbii z Królestwem Hiszpanii. Stefanović powiedział mediom, że podpisane w Belgradzie MoU, i ma być początkiem znacznie szerzej zakrojonej współpracy przemysłów zbrojeniowych. Minister oświadczył, że polem współpracy ma być produkcja amunicji i paliwa rakietowego do pocisków. W tej materii nie są wykluczone wspólne przedsięwzięcia badawcze i produkcyjne.

Dialog zbrojeniowy Hiszpanii i Serbii toczy się już od dłuższego czasu. W maju 2021 Nebojsza Stefanović, podczas swojej wizyty pod Pirenejami, po rozmowach z minister obrony Hiszpanii – Margaritą Robles odwiedził linie montażowe Airbusa w Sewilli.

Serbia uzupełni także swój park śmigłowców H145M o dalsze maszyny tego typu. Pierwszy z obecnie użytkowanych 9 serbskich H145M został uroczyście dostarczony 26 czerwca 2019. Jednocześnie podpisano porozumienie o certyfikacji zakładów lotniczych Moma Stanojlović jako oficjalnego uznanego przez Airbusa serwisanta śmigłowców SA 341 i SA 342 Gazelle, używanych w Serbii i państwach ościennych. W czasach dawnej Jugosławii na podstawie licencji wyprodukowano w zakładach Soko w Mostarze w latach 1971 – 1992 ponad 160 tych śmigłowców.

W sierpniu 2021 Serbia zakomunikowała, że swój park śmigłowcowy uzupełni nie tylko lekkimi europejskimi H145M, ale zasili także dwoma rosyjskimi przeciwpożarowymi K-32 i bliżej nie sprecyzowaną liczbą transportowych Mi-17.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.