Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W. Brytania rezygnuje z 88 F-35

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 26 października 2009

Z powodu wysokiej ceny nowego amerykańskiego myśliwca, W. Brytania zrezygnowała z zakupu 88 F-35 i budowy lotniskowca, na którym miały one bazować. Zaoszczędzi na tym blisko 13,5 mld USD.

Według Sunday Times, Royal Navy zrezygnowała z budowy jednego z dwóch planowanych do zakupu lotniskowców - Prince of Wales, który zostanie przebudowany na okręt desantowy, oraz 88 samolotów F-35. Ma to pozwolić na zaoszczędzenie ponad 8,2 mld funtów (13,4 mld USD). Największy wpływ na podjęcie takiej decyzji miała stale rosnąca cena amerykańskich myśliwców, powstających w ramach programu JSF, w którym uczestniczy też W. Brytania. Rezygnacja z 88 F-35 pozwoli na zaoszczędzenie aż 7,6 mld funtów (12 mld USD).

Royal Navy kupi tylko jeden lotniskowiec - Queen Elizabeth. Ma on zostać przyjęty do uzbrojenia w 2016. Wejście do linii Prince of Wales było planowane na 2018. Zgodnie z podjętą decyzją, okręt zostanie przebudowany do standardu znacznie tańszego okrętu desantowego przewożącego śmigłowce, co pozwoli na zaoszczędzenie ok. 600 mln funtów.

Do niedawna Lockheed Martin przewidywał, że sprzeda 6 tysięcy F-35. Teraz mówi, że będzie niewiele ponad 4500 (dla USA 2443, dla W. Brytanii 138, dla 7 innych krajów programu JSF ok. 700, ponad tysiąc dla innych odbiorców). Holenderski analityk Johan Boeder w raporcie dla rodzimego parlamentu przewiduje, że będzie ich zaledwie 2500 (Ile zostanie wyprodukowanych F-35?).

Już teraz kilka z 9 krajów biorących udział w finansowaniu programu Joint Strike Fighter rozważa ograniczenie zamówień. Sama Holandia kupi zapewne 57 F-35 zamiast planowanych 85. Z kolei Dania planuje zamówienie 25-58 zamiast 48 samolotów mających zastąpić starzejące się myśliwce F-16 (Duńczycy odkładają decyzję). I wcale nie muszą to być F-35. Ograniczenia zakupów planuje też Turcja. Brytyjska decyzja jest szczególnie bolesnym ciosem.

F-35 miał być tańszy niż F-16 i kosztować 35-40 mln USD. Jednak już w 2001 jego cena sięgnęła 72 mln USD, a obecnie oficjalnie mówi się o 99,7 mln USD. US Government Accountability Office ocenia, że realna cena jest jeszcze wyższa i wynosi 122 mln USD. A to zapewne nie koniec - według wyceny brytyjskiej jeden F-35 ma kosztować ponad 135 mln USD! Co gorsze, dwukrotnie wzrósł przewidywany LCC (Life-Cycle Cost).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.