Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski robot bojowy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 października 2009

Na moskiewskiej wystawie Interpolitech-2009 zaprezentowano robota bojowego MRK-27, który może atakować żołnierzy, schrony i pojazdy opancerzone.

Zdjęcie: myrobot.ru

Osadzony na gąsienicowym podwoziu MRK-27BT jest uzbrojony w karabin maszynowy Pieczenieg, 2 wyrzutnie Szmiel i 2 granatniki oraz 6 wyrzutni granatów dymnych i 100 pocisków. Robota można też uzbroić w inne systemy bez konieczności poważniejszych przeróbek konstrukcji. Przewożone przez niego uzbrojenie żołnierze mogą łatwo zdemontować i wykorzystać niezależnie w walce.

Zasięg systemu sterowania robota wynosi 200-500 m. Operator steruje pojazdem i jego uzbrojeniem za pomocą dwóch manipulatorów, obserwując sytuację z wykorzystaniem trzech kamer video, obserwując obraz na dwóch monitorach.

Producentem MRK-27BT jest MGTU im. Baumana. Na razie zbudowało ono jedynie prototyp robota. Rosyjskie ministerstwo obrony nie zamówiło żadnego urządzenia tego typu.

MRK-27BT bazuje na zdalnie sterowanym pojeździe MRK-27, który pozytywnie przeszedł testy odporności na wybuchy min. Prototyp tego pojazdu został po raz pierwszy użyty w warunkach bojowych w czasie likwidacji skutków awarii w Sarowie i w Czeczenii. Masa MRK-27 wynosi 170 kg, a prędkość sięga 0,65 m/s. Zasięg sterowania przewodowego wynosi 200 m. Powyżej tej odległości możliwe jest sterowanie bezprzewodowe.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.