Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Założenia budżetu US Navy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 17 grudnia 2021

W USA trwają prace nad przyszłorocznym budżetem obronnym (National Defense Authorization Act). W odniesieniu do US Navy (marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki) obecny projekt zakłada m.in. pozyskanie 13 nowych okrętów wojennych, wycofanie 5 krążowników typu Ticonderoga i zakup 12 samolotów wielozadaniowych F/A-18 Super Hornet.

Na razie jest to dopiero projekt budżetu sporządzony przez Izbę Reprezentantów, który musi być jeszcze uzgodniony z Senatem. W tej chwili USA działają na bazie prowizorium budżetowego, które obowiązuje do 18 lutego 2022.

Projekt budżetu US Navy na 2022 zakłada zakup 3 niszczycieli typu Arleigh Burke i wycofanie 5 krążowników typu Ticonderoga / Zdjęcie: Maciej Hypś

W projekcie budżetu znalazło się finansowanie na zakup 3 niszczycieli typu Arleigh Burke, 2 wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych typu Virginia, 1 fregaty typu Constellation, 2 okrętów transportowych typu Spearhead, 2 tankowców typu John Lewis, 2 okrętów ratowniczych typu Navajo i 1 okrętu rozpoznawczego T-AGOS(X).

Dowództwo US Navy chciało wycofać ze służby 7 krążowników typu Ticonderoga, ale politycy zgodzili się na wycofanie tylko 5. Nie wiadomo, które dokładnie jednostki zostaną wycofane. W pierwszej wersji zaproponowanej przez Izbę Reprezentantów zezwolono na wycofanie jedynie krążowników USS Port Royal (CG-73), USS Vella Gulf (CG-72), USS Hué City (CG-66) i USS Anzio (CG-68). Marynarka chciałaby do nich dołożyć także USS San Jacinto (CG-56), USS Lake Champlain (CG-57) i USS Monterey (CG-61). Nie wiadomo jeszcze czy dowództwo US Navy będzie mogło samo wybrać, które okręty zostaną wycofane, czy zostanie to odgórnie zapisane w ustawie (Zardzewiały USS Zumwalt, 2021-12-12).

Ponadto projekt ustawy budżetowej zawiera zapis o zakupie 12 samolotów wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet. To również jest niezgodne z życzeniem dowództwa US Navy, które nie chciało już zamawiać samolotów tego typu, ponieważ uważa, że  F/A-18 nie będą w stanie radzić sobie z zagrożeniami, które pojawią się w ciągu następnych kilkunastu lat. Zamiast tego marynarka wojenna wolałaby przeznaczyć te fundusze na program Next Generation Air Dominance. Natomiast według polityków zakup Hornetów jest konieczny w celu utrzymania odpowiedniej liczebności samolotów bojowych w najbliższych latach. Dodatkowo obawiają się oni zbyt szybkiego zamknięcia sprawdzonej i działającej linii produkcyjnej na rzecz opracowywania nowych ryzykownych technologii.

Dodatkowo kongresmeni przedłużyli na czas nieokreślony uprawnienie Rady do spraw Inspekcji i Ekspertyz (INSURV) do niezapowiedzianych wizytacji na okrętach w celu sprawdzenia ich bezpieczeństwa i przestrzegania regulaminów. Wcześniej Rada miała zakończyć swoją działalność w tym zakresie do końca br. Ponadto odrzucono propozycję dowództwa marynarki, aby pełne wersje raportów trafiały jedynie do kongresowych komisji obrony. Jest to pokłosie pożaru na okręcie desantowym USS Bonhomme Richard (LHD-6, Pożary na okrętach US Navy, 2020-07-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.