Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne próby INS Vikrant

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 13 stycznia 2022

MO Indii poinformowało, że pierwszy rodzimy indyjski lotniskowiec INS Vikrant wyruszył 9 stycznia 2022 w trzeci rejs w ramach prób morskich. W oficjalnym komunikacie resortu możemy przeczytać, że wydarzenie to poprzedziły dwie wizyty wysokiego szczebla – prezydenta Ram Nath Kovind i wiceprezydenta Muppavarapu Venkaiah Naidu – w okresie krótszym niż dwa tygodnie. Pomyślne zakończenie trzeciej rundy prób stanie się przepustką do przyjęcia okrętu do służby w indyjskiej marynarce wojennej. Zaplanowano je na sierpień 2022, w 75. rocznicę uzyskania niepodległości przez Indie.

INS Vikrant zbudowano zgodnie z polityką zakładającą jak największy udział krajowego przemysłu obronnego w produkcji uzbrojenia dla rodzimych sił zbrojnych / Zdjęcie: MO Indii

Warunkiem jest bezproblemowe zrealizowanie zaplanowanych scenariuszy i zadań, które będzie musiała wykonać załoga lotniskowca. Nastąpi finalne sprawdzenie wszystkich parametrów okrętu, podsystemów bojowych i pokładowych. Ponadto będzie to kolejna szansa na szkolenie i zgranie załogi. Dzięki przyjęciu lotniskowca do służby Bhāratīya Nau Senā (BNS, marynarka wojenna Indii).będzie mogła się pochwalić dwoma okrętami tej klasy w służbie. Jednak walory bojowe INS Vikramaditya są ograniczone. Dopiero wejście do służby kolejnego lotinskowca – INS Vishal – zwiększy możliwość projekcji siły w operacjach dalekomorskich.

Zbudowany w całości w Indiach lotniskowiec rozpoczął próby morskie w sierpniu 2021. Poprzedziły je testy w basenie portowym w Koczinie w stanie Kerala, które odbyły się w listopadzie 2020. W czasie sierpniowych prób sprawdzono poprawność działania podstawowych systemów. W październiku i listopadzie 2021 okręt po raz drugi wyszedł w morze, a  z jego pokładu startowały myśliwce MiG-29K. Wówczas udowodniono, że okręt może prowadzić operacje morskie nieprzerwanie przez 10 dni (INS Vikrant wyszedł na próby w morzu, 2021-08-04).

INS Vikrant ma długość 262 m i szerokość 62 m, a jego wyporność standardowa to ok. 40 tys. t. Napędzany jest 4 turbinami gazowymi General Electric LM2500+ o łącznej mocy 80 MW. Lotniskowiec będzie rozwijać prędkość maksymalną 28 w. i mieć zasięg ok. 7500 Mm, Uzbrojenie stanowią izraelskie pociski przeciwlotnicze Barak 8 odpalane z wyrzutni pionowych (64 komory), rosyjskie systemy obrony bezpośredniej AK-630 z 30-mm działkami i włoskie 76-mm armaty Oto Melara. Skrzydło lotnicze składać się będzie z 26 myśliwców MiG-29K i 14 śmigłowców ZOP Ka-28, wczesnego ostrzegania i kierowania Ka-31 i wielozadaniowych HAL Dhruv.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.