Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot F-16AAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 21 stycznia 2022

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Top Aces poinformowało o oblocie pierwszego samolotu F-16 Advanced Aggressor Fighter (AAF) wyposażonego w Advanced Aggressor Mission System (AAMS, zaawansowane wyposażenie umożliwiające wykonywanie zadań agresorów). To jeden z F-16A odkupionych od Izraela kilkanaście miesięcy temu. Wyposażeniem samolotu zajęło się przedsiębiorstwo M7 Aerospace z San Antonio, wchodzące w skład Elbit Systems of America.

Pierwszy F-16AAF podchodzi do lądowania w porcie Phoenix- Mesa Gateway po inauguracyjnym locie / Zdjęcie: Kyler Noe – Top Aces

Mający otwartą architekturę AAMS umożliwia szybką integrację czujników i funkcji, które klient chce użyć do poprawy zdolności bojowych agresora. Obecnie w pakiecie dostępne są: radiolokator z anteną fazowaną, nahełmowy wskaźnik celowniczy, taktyczne łącze informacyjne, czujnik termolokacyjny (IRST), symulacja użycia uzbrojenia (umożliwiająca dokładne odwzorowanie taktyki przeciwnika), zasobnik walki elektronicznej i zdolności pasywnego wykrywania w paśmie radiowym oraz zestaw funkcji taktycznych koordynujących działanie w/w urządzeń w celu zapewnienia realistycznego działania w roli agresora. Prace nad AAMS trwały 4 lata.

W ub. r. Top Aces otrzymało certyfikat zezwalający na wyposażenie w AAMS należących do niego samolotów A-4N Skyhawk. Przewiduje się, że flota ex-izraelskich F-16 zostanie podobnie zmodyfikowana w ciągu przyszłego roku. F-16AAF mają służyć do zaawansowanego szkolenia pilotów US Air Force i wojsk lotniczych innych krajów jako przeciwnicy w ćwiczeniach (Pierwszy lot prywatnego F-16, 2021-05-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.