Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Poważne problemy fregat Hunter

Publikacje, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 03 lutego 2022

Dziennik The Australian 1 lutego 2022 ujawnił raport końcowy zespołu ekspertów australijskiego Departamentu Obrony dotyczący przyszłych fregat typu Hunter. Z dokumentu przygotowanego w listopadzie 2021 wynika, że projekt zamówionych przez Australię okrętów boryka się z licznymi problemami i błędami.

Problemy z projektem opóźnią rozpoczęcie budowy pierwszej fregaty typu Hunter do 2024 / Ilustracja: Royal Australian Navy

Jedną z głównych przyczyn problemów są liczne modyfikacje oryginalnego projektu zaproponowane przez resort obrony. Spowodowały one wzrost wyporności fregat z 8000 do 10000 t. Nie zmieniono przy tej okazjiukładu napędowego, co będzie skutkować gorszą mobilnością jednostek i niedostatkami mocy. Dotyczy to niższej prędkości maksymalnej, większego zużycia paliwa i wyższych kosztów eksploatacji.

Niedostatki mocy pogłębi stacja radiolokacyjna CEFAR 2 współpracująca z systemem Aegis, która wymaga silnego źródła zasilania. W obecnym projekcie załoga okrętu będzie musiała decydować w czasie walki, czy w danym momencie potrzebuje pełnej mocy napędu, czy pełnych możliwości radiolokatora. Niemożliwe będzie korzystanie z obu atutów jednocześnie.

Pojawiają się także głosy krytykujące wybór Australii, bowiem bazą dla fregat typu Hunter jest projekt brytyjskiej fregaty Type 26. Do tej pory nie zbudowano jeszcze żadnej jednostki tego typu, co zwiększa ryzyko całego programu. Projekt wymaga dopracowania i usunięcia niedociągnięć a 5 dużych modyfikacji wprowadzonych przez Australijczyków pogłębia zaistniałe wady.

Według źródeł Departamentu Obrony rozwiązywanie problemów Hunterów jest już na zaawansowanym etapie. Obserwatorzy podkreślają jednak coraz mniejszą wiarygodność przekazu resortu obrony. Szczególnie w obliczu rezygnacji zakupu z okrętów podwodnych typu Attack, które po utworzeniu sojuszu AUKUS zaczęto określać jako przestarzałe w chwili wejścia do służby. Mimo, że wcześniej oficjalna retoryka głosiła, że będą nowoczesne i zapewnią Royal Australian Navy przewagę w regionie (Australia stawia na atomowe OP, 2021-09-16).

Problemy z fregatami typu Hunter oznaczają, że program odnotował kolejne opóźnienie. Pierwotnie planowano rozpoczęcie budowy jednostek 2020, później termin przesunięto na 2022. Obecnie zaś mówi się już o 2024. Pierwsza z nich ma osiągnąć gotowość bojową dopiero w 2034 (Pierwszy element stalowy fregaty Hunter, 2021-10-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.