Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Solarne paliwo dla Swiss

Nowe technologie, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 02 marca 2022

Wczoraj, 1 marca 2022, Swiss International Air Lines ogłosiły, że wraz z Grupą Lufthansa nawiązały strategiczną współpracę ze szwajcarskim przedsiębiorstwem Synhelion, która ma doprowadzić do wprowadzenia na rynek paliwa lotniczego produkowanego z wykorzystaniem energii słonecznej. Dzięki temu Swiss mają stać się pierwszymi liniami lotniczymi na świecie korzystającymi z paliwa produkowanego w ten sposób. Jeszcze w tym roku w Jülich w Niemczech Synhelion ma zbudować pierwszy na świecie zakład do przemysłowej produkcji nafty lotniczej produkowanej z wykorzystaniem energii słonecznej. W przyszłym roku Swiss mają stać się pierwszym klientem kupującym to paliwo / Zdjęcie: Swiss International Air Lines

Proces opracowany przez Synhelion wykorzystuje skoncentrowane światło słoneczne do produkcji kerozyny neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Synhelion opracował technologię produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego z użyciem odnawialnych źródeł energii. Innowacyjna procedura wykorzystuje skoncentrowane ciepło słoneczne do produkcji gazu syntezowego, który można następnie zsyntetyzować w naftę przy użyciu standardowych procesów przemysłowych. To paliwo, produkowane zgodnie z filozofią od słońca do cieczy, zamyka paliwowy obieg węgla: spalając się, wytwarza tylko tyle CO2, ile zostało użyte do jego produkcji. W ten sposób nowe paliwo w znacznym stopniu ma przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji transportu lotniczego.

Nasza współpraca z Synhelion opiera się na wspólnej wizji, by dzięki wykorzystaniu paliwa produkowanego z użyciem energii słonecznej umożliwić wykonywanie regularnych lotów bez emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy dumni, że Swiss będą pierwszymi liniami lotniczymi na świecie, które będą latać wykorzystując słoneczną naftę. We współpracy z Synhelion wspieramy szwajcarską innowacyjność oraz aktywnie dążymy do rozwoju, wprowadzenia na rynek i zwiększania skali tej wysoce obiecującej technologii produkcji zrównoważonych paliw – powiedział dyrektor generalny Swiss Dieter Vranckx.

Jeszcze w tym roku w Jülich w Niemczech Synhelion ma zbudować pierwszy na świecie zakład do przemysłowej produkcji nafty lotniczej produkowanej z wykorzystaniem energii słonecznej. W przyszłym roku Swiss mają stać się pierwszym klientem kupującym to paliwo. W ramach obecnie zawartej współpracy Swiss i Grupa Lufthansa mają wspierać również rozwój planowanego zakładu produkcji paliw Synhelion w Hiszpanii.

Wierzymy w zglobalizowany świat połączony mobilnością przyjazną dla klimatu. Nasza nowej generacji słoneczna nafta, neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, jest ekonomicznie i ekologicznie opłacalnym substytutem paliw kopalnych. Zaangażowanie Swiss i Grupy Lufthansa podkreśla duże zainteresowanie sektora lotniczego naszym paliwem produkowanym z wykorzystaniem energii słonecznej. Nie możemy się już doczekać dnia, w którym wystartuje pierwszy samolot Swiss zatankowany naszą słoneczną naftą – dodał współzałożyciel i dyrektor generalny Synhelion dr Philipp Furler.

Trwająca od 2020 współpraca Synhelion, Swiss, Edelweiss i Grupy Lufthansa ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla w szwajcarskim lotnictwie dzięki wykorzystaniu paliw produkowanych z wykorzystaniem energii słonecznej.Grupa Lufthansa i Swiss od kilku lat prowadzą badania i promują kompleksowe środki mające na celu zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla i ściśle współpracują ze swoimi partnerami w celu stałego zmniejszania wpływu działalności biznesowej i operacyjnej na środowisko. W ciągu najbliższych kilku lat Swiss planują znacznie zwiększyć wykorzystanie zrównoważonych paliw lotniczych, aby pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych. Jednak ze względu na ograniczoną dostępność biopaliw według szwajcarskiego przewoźnika potrzebne jest opracowanie paliw alternatywnych.

Dlatego aktywnie wspieramy rozwój paliw słonecznych. Chcemy być pionierem w ich wykorzystaniu. Dlatego nasze zaangażowanie we współpracę z Synhelion jest kluczowym elementem naszej długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju – podkreślił Dieter Vranckx.

Synhelion jest światowym pionierem w dziedzinie zrównoważonych paliw produkowanych z wykorzystaniem energii słonecznej. Przedsiębiorstwo zajmujące się czystą energią wyewoluowało ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii (ETH Zurich) w 2016 w celu dekarbonizacji transportu. Według przedstawicieli Synhelion paliwa produkowane z wykorzystaniem energii słonecznej mogą zastąpić wszystkie rodzaje paliw kopalnych, ponieważ są ekonomicznie opłacalne i w pełni kompatybilne z istniejącą globalną infrastrukturą. Unikalna technologia firmy Synhelion przekształca skoncentrowane ciepło słoneczne w wysoką temperaturę możliwą do wykorzystania w różnych procesach przemysłowych, takich jak produkcja paliw i produkcja cementu. Przedsiębiorstwo to współpracuje z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Grupa Lufthansa, Wood, Eni, SMS Group, CEMEX i Zurich Airport (Nowa klasa ekonomiczna premium w Swiss, 2022-02-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.