Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mission Master testowany w Szwecji

Bezzałogowce, Nowe technologie, 08 kwietnia 2022

Na terenie szwedzkiej bazy Trängslet blisko Älvdalen należącej doFörsvarets materielverk (FMV, agencji ds. zamówień obronnych) miał miejsce pokaz niemieckiego bezzałogowca lądowego Mission Master uzbrojonego w zsmu Fieldranger Multi. Pokaz odbył się w obecności delegacji z 6 państw, w tym Belgii, Danii, Holandii, Norwegii, Polski i Szwecji.

W czasie pokazu strzelano do pojazdu 4x4 znajdującego się ok. 4 km od Mission Mastera / Zdjęcie: Rheinmetall

Bezzałogowiec w wersji wsparcia ogniowego Mission Master SP – Fire Support został uzbrojony w dwie 7-prowadnicowe wyrzutnie naprowadzanych laserowo pocisków rakietowych FZ275 kal. 70 mm na zsmuFieldranger Multi. Wyrzutnie dostarczył oddział Thales Belgium. W czasie pokazu strzelano do pojazdu 4x4 znajdującego się ok. 4 km od bezzałogowca.

Demonstracja była elementem procesu integracji modułu Fieldranger Multi z wyrzutnią 70-mm pocisków rakietowych Thalesa. Dotychczas wyrzutnie tego typu były stosowane wyłącznie na statkach powietrznych. Integracja z Mission Masterem otwiera jednak drogę do integracji także z innymi pojazdami lądowymi.Tak wyposażony robot może precyzyjnie razić stacjonarne i ruchome cele w odległości do 7 km przy minimalnych zniszczeniach ubocznych.

Do sterowania bezzałogowcem w pokazie w Trängslet użyto tabletu, zaś zarządzanie przedsięwzięciem odbywało się za pośrednictwem oprogramowania dowodzenia i kierowania. W pętli decyzyjnej stale znajdował się jednak człowiek decydujący o całym procesie od namierzeniu celu do użyciu uzbrojenia (Mission Master SP z nowymi modułami , 2021-08-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.