Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej poszkodowanych po Iraku

Strategia i polityka, 23 listopada 2007

Według szacunków poszczególnych amerykańskich rodzajów sił zbrojnych i stowarzyszeń weteranów, w Iraku zostało poszkodowanych znacznie więcej żołnierzy, niż pokazują oficjalne dane. Do 28,5 tys. rannych w czasie działań bojowych należałoby doliczyć około 20 tys. żołnierzy z obrażeniami psychicznymi lub fizycznymi mózgu, którzy nie są ujęci w żadnych statystykach.

Do tej pory w Iraku służyło około 1,5 mln amerykańskich żołnierzy. Część z nich wielokrotnie. Oficjalne informacje mówią o 3874 zabitych i zmarłych oraz 28 489 rannych w czasie wykonywania zadań bojowych (większość z nich powróciła do służby). Zalicza się do nich ok. 4,5 tys. żołnierzy z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Jednak okazuje się, że jest to liczba zaniżona.

Niefizyczne negatywne skutki działania w warunkach wojennych zdiagnozowano u 17% amerykańskich żołnierzy. Większość tych przypadków nie miała poważnego lub długotrwałego wpływu na zdrowie. Jednak spora grupa - szacowana nieoficjalnie na ok. 20 tys. osób - cierpi na zaburzenia pamięci, długotrwałe bóle głowy, nudności czy zawroty głowy. W części przypadków objawy te nie są wynikiem stresu, ale zostały spowodowane trudnymi do zdiagnozowania uszkodzeniami układu nerwowego, z reguły wywołanymi eksplozjami ładunków wybuchowych. Pentagon przestał również informować o liczbie poszkodowanych w wypadkach niebojowych i chorych. Jedyne dostępne statystyki z 2004 i 2005 pokazują - co jest rzeczą oczywistą - że było ich wielokrotnie więcej niż rannych w akcji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.