Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Transportery LAV dla Arabii Saudyjskiej

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 listopada 2009

General Dynamics Land Systems-Canada otrzymała zamówienie na 724 transportery opancerzone LAV II o wartości 2,2 mld USD. Pojazdy trafią do Saudyjskiej Gwardii Narodowej (SANG).

Jeden z kanadyjskich LAV III Coyote. Transportery dla Arabii Saudyjskiej będą oparte na tej konstrukcji. Pierwsze dostawy planowane są na kwiecień 2011 / Zdjęcie: MO Kanady

Zamówienie złożyło dowództwo amerykańskich wojsk lądowych, a konkretnie US Army Security Assistance Command (USASAC). Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach FMS i wymaga, by pośrednikiem były amerykańskie siły zbrojne.

Przedstawiciele General Dynamics odmówili podania, kto jest odbiorcą tak dużej partii pojazdów. Wiadomo jednak, że w 2006 przekazano Kongresowi USA dokumenty, niezbędne do sfinalizowania transakcji z SANG na dostawy właśnie 724 transporterów LAW w odmianie II (o masie zmniejszonej do 14,5 t) oraz urządzeń łączności, obserwacji nocnej i granatników przeciwpancernych o maksymalnej wartości do 5,8 mld USD.

Działania te wpisują się w program modernizacji SANG. Gwardia była z początku pospolitym ruszeniem koczowniczych plemion. Z czasem przeistoczyła się jednak w sprawne oddziały lekkiej piechoty zmotoryzowanej, w dużej mierze zaopatrywane i szkolone przy pomocy USA. Obecnie przy jednostkach Gwardii działa w charakterze instruktorów ponad 700 obywateli USA: żołnierzy US Army oraz prywatnych kontraktorów (zobacz: 1,8 mld USD na szkolenie Białej Armii).

Formacje SANG otrzymywały jeszcze kilkanaście lata temu uzbrojenie, wycofywane z jednostek operacyjnych. Teraz zaczyna przeważać jednak sprzęt nowy. Już w 2005 gwardziści wykorzystywali ok. 2000 transporterów LAV-25 i Piranha. Obecny zakup prawdopodobnie pozwoli na wycofanie przestarzałych transporterów Cadillac Gage Commando.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.